WHO: Az AstraZeneca használatának felfüggesztése egyes országokban csak elővigyázatosság

Az Egészségügyi Világszervezet szerint semmi sem bizonyítja, az AstraZeneca vakcina okozta volna a napokban nyilvánosságra került osztrák és dán halálesetet, és súlyos megbetegedést.

2021. március 12., 19:06

Szerző:

Csak elővigyázatossági intézkedés bizonyos európai országok döntése, amellyel felfüggesztették az AstraZeneca vakcinájának használatát - hamgsúlyozta az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Emlékeztettek arra, hogy olyan intézkedésről van szó, amely mindössze az oltóanyag egyik szállítmányát érinti az Európai Unión belül.

Semmiféle ok-okozati összefüggés nem bizonyított a vakcina és tromboembóliás események vagy vérrögképződésekhez köthető egyéb állapotok között - mondta Margaret Harris, a WHO szóvivője.

Hozzátette: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) biztonsági bizottságának az esettel foglalkozó csütörtöki ülésén nem találtak arra utaló jelet, hogy az AstraZeneca koronavírus elleni oltóanyaga vérrögképződést okoz, ezért a vakcina továbbra is beadható.

Az AstraZeneca oltóanyagát folyamatosan vizsgálja a WHO vakcinákkal foglalkozó bizottsága is, amely további védőoltások felügyeletét is végzi.

A WHO szerint eddig 268 millió adag, koronavírus elleni védőoltást adtak be a világon, de egyetlen esetről sem tudni, amikor az oltóanyagnak köze volt egy halálesethez.

Ahogy arról korábban beszámoltunk Ausztriában meghalt egy 49 éves ápolónő, tíz nappal az AstraZeneca oltás után lett rosszul, egy 35 éves kolléganője pedig tüdőembóliát kapott. 

Kurier osztrák lap szerint a zwettli kórház egyértelműen megállapította, hogy náluk senki sem hibázott. A kórház nem tárt fel semmilyen bizonyítékot az oltás helytelen használatáról vagy esetleges szennyeződéséről.

Ausztriában felfügegsztették annak a vakcinaszállítmánynak a használatát, és később több európai országban is ezt tették. Például Dániában, Norvégiában, Izlandon, Bulgáriában Észtországban, Litvániában, Luxemburgban Lettországban és több spanyol tartományban. 

A brit-svéd gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina alkalmazásának átmeneti időre szóló felfüggesztésével kapcsolatban a dán egészségügyi hatóságok hangsúlyozták, hogy "jelen pillanatban nem lehet azt a következtetést levonni, hogy van összefüggés az oltás és a vérrögképződés között".

Soren Brostrom, a dán egészségügyi hatóság igazgatója közleményében arról tájékoztatott, hogy hivatalának a dán gyógyszerügynökséggel karöltve kell reagálnia az állítólagos súlyos mellékhatásokról szóló jelentésekre, amelyek Dániából és más európai országokból érkeztek. Brostrom hangsúlyozta, hogy az intézkedéssel nem állították le, hanem csak felfüggesztették az AstraZeneca-vakcina alkalmazását.

A dán gyógyszerügynökség közölte, hogy más európai uniós országok illetékes ügynökségeivel és az Európai Gyógyszerügynökséggel (EMA) együtt folytat vizsgálatot.

A szóban forgó, egymillió adagot tartalmazó szállítmányból Ausztrián, Észtországon, Litvánián, Lettországon és Luxemburgon kívül 12 európai ország kapott: Bulgária, Ciprus, Dánia, Franciaország, Görögország, Izland, Írország, Málta, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország és Svédország.

Az EMA kockázatfelmérő bizottsága (PRAC) közölte, habár nem tartja valószínűnek jelen szakaszban, hogy minőségi problémák merülnének fel a vakcinával, megvizsgálják a szállítmány minőségét, és nemcsak a vele kapcsolatba hozott tromboembolikus eseteket veszik górcső alá, hanem minden más ilyen esetet.

Az EMA közleményben arról tájékoztatott, hogy nincs olyan bizonyíték, amely kapcsolatba hozná a két ausztriai esetet a vakcinával. A beoltott embereknél a trombotikus esetek gyakorisága nem magasabb, mint átlagosan a lakosság körében: március 9-ig hárommillió embert oltottak be ezzel a vakcinával az Európai Gazdasági Térségben, és a közülük 22-nél állapítottak meg vérrögképződést.

Az AstraZeneca cég közölte, messzemenőkig támogatja a vizsgálatot. Emlékeztetett arra, hogy az EMA és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a globálisan 23 ezer emberen végzett klinikai kísérletek alapján adta meg az engedélyt a vakcinának, és ezek az értékelések bizonyítják, hogy az AstraZeneca vakcinája hatékony és biztonságos.

(kiemelt kép: MTI/Balázs Attila)