Ferenc pápa 3+1 mondata, amit a magyarok komolyabban vehetnének
Ferenc pápa nem csak a szavak, de a tettek terén is kiemelkedő örökséget hagy maga után.
Ahogyan arról korábban a 168.hu is beszámolt, a Vatikán április 21-én, egy közleményben tudatta, hogy Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A közlemény kitér arra, hogy 2024 áprilisában a néhai Ferenc pápa jóváhagyta a pápai temetési szertartások liturgikus könyvének frissített kiadását, amely a még be nem jelentett gyászmisét fogja irányítani. A temetést egyébként ma délelőtt tíz órakor tartják a Szent Péter téren, a gyászmisét Giovanni Battista Re, a Bíborosi Kollégium celebrálja majd, akinek megbízását Ferenc pápa február 6-án, kórházba kerülése előtt erősítette meg. A temetésről természetesen lapunk is részletesen beszámol majd.
Ám előtte nézzük, hogy Ferenc pápa életében milyen örökérvényű igazságokat osztott meg a világgal, amik hazánkra kiváltképp érvényesek! Íme:
„Az a társadalom, amely nincs abban a helyzetben, hogy a nőknek nagyobb szerepet adjon, nem lesz képes előbbre jutni.”
„Aki nem hisz Istenben, (...) még viselkedhet jó vagy rossz emberként. A nem hívőknek a lelkiismeretüket kell követniük.”
„Nem szabad kategóriák szerint megítélni, ki a felebarátom és ki nem az. Legyél annak a fivérednek vagy nővérednek a felebarátja, akit nehézségben látsz!”
„Irtsuk ki a közöny és az önzés gonoszságát! Élesszük fel a reményt egy új, igazságosabb, testvériesebb emberiségnek, amelyben mindenki otthon érezheti magát!”
Ferenc pápa a tettek terén is maradandót alkotott
Persze Ferenc pápa nemcsak a szavak tekintetében volt kiemelkedő, pápaságának esszenciája a tettei terén is megmutatkozott. Ennek egyik példája volt, hogy egyik általános audienciáján Ferenc pápa megcsókolta a tetovált rabszámot Lidzija Makszimovics holokauszttúlélő karján, akit alig háromévesen deportáltak az auschwitz-birkenaui náci haláltáborba. A nő ezt követően átölelte a pápát, majd váltottak néhány szót is egymással.
Ferenc pápa ugyanakkor nem csak Makszimoviccsal teremtett kontaktust, személyesen látogatta meg római otthonában Bruck Edith magyar származású írónőt, holokauszt-túlélőt, de a katolikus egyházfő 2016 júliusában lengyelországi útja során ellátogatott az egykori auschwitz-birkenaui haláltáborba is.
(Kiemelt képünkön Ferenc pápa látható. Forrás: Balint Szentgallay / NurPhoto / NurPhoto via AFP)