Vitatott a magyar államtitkár
Rendhagyó karrier: Breier Zsuzsa, az ELTE volt docense, majd az első Orbán-kormány berlini diplomatája német államtitkár lett – holott nem is német állampolgár. Nem a szövetségi kormányban kapott ilyen magas tisztet, „csak” a hatmilliós Hessen tartományéban, ahol tárcája az európai ügyekért felelős. A CDU és az FDP irányította tartomány ellenzéki pártjai hevesen bírálták és nem szavazták meg kinevezését, miután Breier mind a sajtóban, mind meghallgatásakor Orbán Viktort és pártját védelmezte és „ a baloldal aljas támadásának” minősítette a kormányfőt ért bírálatokat. Ez viszont kritikusai szerint őt teszi alkalmatlanná teszi a magas tisztség betöltésére.
„Aki Orbán Viktor demokratának nevezi, nem fogja fel, mit értenek demokrácia alatt a Hessenben élő emberek és az Európai Unió. Ezért kétséges, megfelelő-e a beállítottsága ahhoz, hogy egy német szövetségi tartományt Brüsszelben képviseljen”- fogalmazott a Zöldek képviseletében Sigrid Erfurth. A Zöldek arról is szóltak, hogy Orbán „nyilvánvalóan nacionalista indulatokkal politizál a kisebbségek ellen” és felhívták jelölőjét, a tartomány liberális igazságügyi miniszterét, Jörg-Uwe Hahnt, nyilatkozzék: össze tudja-e egyeztetni pártjának liberális elveivel az igazságszolgáltatás és a sajtószabadság magyarországi helyzetét?
Thorsten Schäfer-Gümbel, az SPD frakcióvezetője szerint ha valaki olyan kormányt védelmez, amely ellen az EU alapvető jogi kérdésekben több eljárást is indított, nem lehet német tartomány államtitkára. Michael Roth, a szociáldemokraták hesseni főtitkára kijelentette: „Súlyos, ha éppen liberális miniszter választ ki olyan államtitkárt, aki szépíti a magyar helyzetet, hiszen Michael Link, a szövetségi kormány Európa-ügyi minisztere és Markus Löning, a kormány emberjogi megbízottja -mindketten az FDP tagjai - ugyancsak bírálták már Orbánt.”
A miniszter azzal védte választottját, hogy bár Breier „meggyőződéses demokrataként” jellemezte Orbán Viktor, sajtónyilatkozatában elismerte, hogy annak kormány hibákat is elkövetett, amelyeket ki kell javítani. Hahn hozzátette: Hessen kormánya is elégedetlen egy sor fejleménnyel Magyarországon.” A szokatlanul éles ellenzéki bírálatok ellenére az új államtitkár kinevezését a CDU-FDP többség megszavazta.
Az 48 éves politikusnő meghallgatásán „európai állampolgárként” jellemezte magát. Mint elmondta, hamarosan belép a liberális FDP-be, amely tisztére jelölte. Az ötgyermekes Breier férje egyébként második házasságában Thomas Ilka, a szövetségi kormány egészségügyi államtitkára. A germanista Breier Zsuzsa kultúrattaséi megbízatásának megszűnése után Berlinben telepedett le és évekig egy, a kibővült Európa kulturális együttműködését támogató egyesület ügyvezetője volt. E munkában a jelek szerint kitűnő hazai és nemzetközi kapcsolatokra tett szert, az egyesület honlapján a fotók sora csak azt tanúsítja, milyen fontos személyiségekkel találkozott ebben a munkában. Hesseni támogatói is azzal érveltek jelölése mellett, hogy hasznos nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik.