Válságban a kapitalizmus
Legalább ezer környezetvédelmi aktivista gyülekezik London délkeleti részén, hogy egy hétig ott táborozzon. A többnyire fiatal tüntetők már napok óta készülnek a tiltakozó akcióra, ám a tábor helyszínét az utolsó pillanatig titokban tartották a szervezők, és twitteren, illetve sms üzenetben közölték azt a résztvevőkkel, akik egyszerre, egy csoportban indultak London belvárosából – mint kiderült, Blackheath központjába. Akciójukkal arra akarnak figyelmeztetni, hogy a hivatalos politika - szerintük - tehetetlen és alkalmatlan arra, hogy fellépjen a klímaváltozás veszélyei ellen.
A rendőrség azt mondta: egyelőre nem lépnek közbe, hagyják, hogy az aktivisták megépítsék a tábort. Helen Ball rendőrfelügyelő azonban megerősítette, hogy fényképezték a táborba érkezőket, “mert fontos tudniuk, hogy vannak-e köztük olyanok, akik erőszakot és rendbontást akarnak”.
A rendőrség ugyanakkor nem fogja megállítani a táborba igyekvőket, és mint a felügyelő kiemelte, “kérték munkatársaikat, hogy az esemény szellemét messzemenően figyelembe véve őrködjenek a hely biztonságán”.
Válságban a kapitalizmus
A klímatábor szervezői nyilatkozatukban kiemelték: “1381-ben John Ball prédikátor ezen a mezőn mondta az ország talán legelső beszédét az osztályelnyomás miatt tiltakozva. Lehet-e ennél jobb helyről folytatni a harcot a társadalmi igazságosságért és a klímaváltozás ellen?”
A csoport azért döntött a Blackheath-i hatalmas zöld terület mellett, mert “onnan tisztán látni a City felhőkarcolóit, melyek a hatalom pénzügyi és vállalati központjait jelképezik, és mert az a Temze árterülete is, ahol a klímaváltozás fokozódásával egyre valószínűbb az áradások kockázata”.
A legelső táborozók drótkerítéssel vették körül a területet, sátrakat emeltek, és kezdik berendezni azt a területet, ahol egy hétig szemináriumokat és vitákat rendeznek, és ahonnan kiindulva úgy tudni, “direkt akciókat” is terveznek. A tábor megnyitója szimbolikus: pontosan száz nap van még a koppenhágai klímakonferenciáig. Az aktivisták szerint fel kell rázni a közvéleményt. "Egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón nem lehet végtelen, korlátlan gazdasági növekedés. Ez abszurd" - mondja az egyik aktivista. Kérdés, hogy az egy heti szemléltető oktatás a fenntartható fejlődés és a környezettudatos életmód alapelveiről hozhat-e változást. Egyelőre nem nagyon látni a politikai akaratot sem a szigetországban, sem másutt a fogyasztókat, a szavazókat komolyan érintő, életmódváltozást jelentő, esetleg kényelmetlen változások bevezetésére.
A közelben lakók remélik, hogy a tábor egy hete békésen telik majd. Legutóbb a G20 csoport áprilisi londoni csúcstalálkozóján igencsak elszabadultak az indulatok, amikor a City-ben környezetvédelmi aktivisták a gazdasági válság miatt tüntettek és egy kisebb, erőszakos csoport törni-zúzni kezdett és összetűzésbe keveredett a rendőrökkel. Akkor sokan azzal vádolták a rendőröket, hogy túl keményen léptek fel a tüntetők ellen. Az aktivisták most sem voltak hajlandók együttműködni a hatóságokkal, mert “nem bíznak a rendőrökben”.
Forradalmi örökség
Bleakheath térsége az angol történelemben már többször volt különböző lázadások és tiltakozó akciók kiindulópontja.
Hétszáz évvel ezelőtt innen indult a “Parasztlázadás”, amelyben több százan tüntettek az adók ellen. 1450-ben Jack Cade lázadói indultak innen harcba VI. Henrik király csapatai ellen, majd 1497-ben cornwalli lázadók itt táboroztak a Deptford-i csata előtt.
A mostani, békésebb időkben pedig már évek óta innen indul el a London maraton, a világ egyik legnagyobb amatőr maratoni futóversenye.
A klímatábort kezdettől nagy érdeklődés kíséri, a Guardian című brit napilap például külön blogot szentel az eseménynek, amely az alábbi címen követhető nyomon: