Sokkoló adatok a magyar fiatalok alkohol- és cigarettafogyasztásáról

Alkohol, szorongás, függőségek – egy friss nemzetközi felmérés adatai szerint a magyar tinédzserek egészségi és mentális állapota Európa legalján kullog. A 15-16 évesek fele rohamivó, a lányok mentális egészségi mutatói pedig az Európai Unió egyik legrosszabb értékét mutatják. 

2025. június 12., 12:05

Szerző:

A legújabb ESPAD-kutatás egy egész generáció jövőjéről fest sötét képet: a 15-16 éves magyar fiatalok mentális és fizikai állapota nem túl biztató. Alkohol fogyasztása tízből kilenc kamasznál kimutatható, a lányok mentális jólléte pedig a vizsgált 35 európai ország közül szinte a leggyengébb. Nagy előrelépést a probléma megoldása felé az iskolai prevenció megfelelő minősége tudna jelenteni – írja a Sonline.

Alkohol már kamaszkorban

Az ESPAD-felmérés szerint Magyarország a második helyen áll a fiatalok szerhasználati listáján. Az alkohol már a 15–16 évesek 90,8%-ánál megjelent – azaz szinte minden tini kipróbálta már. Ennél is riasztóbb a rohamivás, vagyis a binge drinking aránya: a fiatalok 42,4%-a legalább egyszer öt vagy több italt fogyasztott el egy alkalommal az elmúlt hónap során.

A dohánytermékek használata is rendkívül elterjedt. A magyar lányok 53%-a már kipróbálta a cigarettát, sokan közülük újgenerációs eszközökkel – például Elf Barral vagy Poco Barral – kezdtek. Ezek az eszközök könnyen hozzáférhetők, trendinek számítanak, és komoly kaput nyitnak a további tudatmódosító szerek felé.

Mélyrepülésben a kamasz lányok mentális egészsége

A mentális jólléti index a magyar fiúknál még átlagosnak mondható (58,8 pont az EU medián körül), de a lányoknál kifejezetten alacsony: 37,3 pont. Ez azt jelenti, hogy a magyar tinilányok lelkiállapota a kontinens egyik legrosszabbja. A szakértők szerint ez az elfojtott problémák, a magány és az elérhetetlen segítség következménye.

A dohányzás és az alkoholfogyasztás – különösen ilyen korán – jelentősen megnöveli az illegális szerek kipróbálásának esélyét. Egyre több fiatal próbálja ki a vényköteles nyugtatókat és altatókat, miközben sem az iskolai rendszer, sem a család nem tudja őket elérni vagy megérteni.

A megelőzés jelentene igazi megoldást

A prevenciós programok gyakran hatástalanok. Sokszor egy rendőrségi előadásra korlátozódnak, ahol csak annyit mondanak: „a drog rossz.” Ez azonban nem jelent valódi segítséget egy 15 évesnek, aki kérdéseket tenne fel, érzésekről beszélne – de nem talál nyitott fület.

A szerencsejáték-függőség is egyre nagyobb problémát jelent: sportfogadás, kaparós sorsjegyek, online kaszinók – mindez már a középiskolások körében is jelen van, de erről szinte senki nem beszél velük.

A Semmelweis Egyetem is figyelmeztet: az alkohol és a dohányzás nemcsak a mentális állapotot, de a szervezet vitaminhasznosító képességét is súlyosan károsítja. Bár az alkohol társadalmi elfogadottsága továbbra is magas, különösen a túlzott fogyasztás jelent súlyos, hosszú távú veszélyeket – főként akkor, ha már tinédzserkorban elkezdődik.

(Fotó: Freepik)