Hamarosan kiosztják Nobel-békedíjat, sokak szerint eljött Greta Thunberg ideje
A Nobel-békedíj szakértői szerint a klímaváltozás vagy a szólásszabadság ügye lesz a befutó az idei békedíj kiosztásakor.
A Nobel-békedíjat október nyolcadikán, mindössze három héttel azelőtt hirdetik ki, hogy a világ vezetői összegyűlnek a Glasgow-i klímacsúcson, és ez az egyik ok, amiért a díjat figyelők szerint ez lehet Greta Thunberg nagy esélye, írja a Reuters. Bár a győztes személye gyakran teljes meglepetésnek tűnik, azok, akik mindig figyelemmel kísérik a díjat, azt mondják, hogy a legjobb módja a tippelésnek, ha megnézzük, mik a legaktuálisabb globális és politikai ügyek.
Mivel a klímacsúcsot november elején tartják, az egyik ilyen a ügy a klímaváltozás lehet. A tudósok szerint ez a csúcstalálkozó az utolsó esély arra, hogy a következő évtizedre kötelező érvényű célokat határozzanak meg az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére, ami létfontosságú, ha a világ el akarja kerülni a katasztrófát.
Ez Thunbergre, a svéd éghajlatvédelmi aktivistára, aki 18 évével néhány hónappal a pakisztáni Malala Yousafzai után a második legfiatalabb győztes lenne a Nobel-békedíj történelmében.
„A bizottság gyakran egy üzenetet akar közvetíteni. És ez egy erős üzenet lesz a klímacsúcsra, amely a díj bejelentése és az ünnepség között zajlik majd”
– nyilatkozta Dan Smith, a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet igazgatója a Reutersnek.
A másik aktuális és fontos téma, amellyel a bizottság foglalkozhat, a demokrácia és a szólásszabadság ügye. Ez azt jelentheti, hogy díjat kaphat egy sajtószabadsággal foglalkozó csoport, például a Committee to Protect Journalists vagy a Riporterek Határok Nélkül, vagy akár egy prominens politikai disszidens, például a száműzött fehérorosz ellenzéki vezető, Szvjatlana Csihanouskaja, vagy a bebörtönzött orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij.
„Egy újságírói érdekvédelmi csoport győzelme a független tájékoztatás és az álhírek elleni küzdelem ügye melletti erős kiállás lehetne”
– mondta Henrik Urdal, az oslói Békekutató Intézet igazgatója. Amennyiben Navalnij vagy Csihanouskaja Nobel-díjat kapna, az a hidegháborús idők visszhangja lenne, amikor a béke- és irodalmi díjakat olyan kiemelkedő szovjet disszidenseknek ítélték oda, mint Andrej Szaharov vagy Alekszandr Szolzsenyicin.
(Kiemelt kép: Greta Thunberg klímaaktivista az Áhkká-hegy fényképéhez pózol a svédországi Sápmi, Laponia világörökségi helyén, 2021. július 13-án. Fotó: Carl-Johan Utsi / TT/AFP)