Nano-technika állatkísérletek helyett
Csak a német laboratóriumokban évente közel 3 millió állatot használnák kísérleti célokra: egereket, patkányokat, nyulakat. A kísérleti állatok száma világszerte tovább növekszik, hiszen kulcsszerepük van a biológiai kutatásokban, amelyek többek között új gyógyszereket alapoznak meg. A Frauenhofer Intézet müncheni Szilárdtest-fizikai Kutatóközpontjának munkatársai új utakat keresnek: nano-érzékelőkkel helyettesítik az állatkísérleteket. A kísérleti anyagot emberi és állati szövetekbe juttatva meg tudják állapítani, hogy bizonyos mennyiségben hasznos vagy káros-e az a sejtekre – így haladni tudnak a rák-kutatásban is.
A módszer alapját az u.n. adenisintrip-foszfátok (ATP) jelentik – azokban tárolják energiájukat az egészséges sejtek. A sejtek károsodásánál csökken azok anyagcsere-tevékenysége, kevesebb energiát tárolnak, így kevesebb ATP is keletkezik. A müncheni kutatók által alkalmazott nano-érzékelők észlelik a sejtek ATP- tartalmát, ezzel azok állapotát, így útmutatást adnak arra, mely anyagok károsítják a sejteket.
A parányi nano-érzékelők két fajta jelző-színt kapnak. Az egyik fajtánál, amely reagál az ATP-re, zöldet, a másik, amely az ellenőrzést szolgálja, vöröset. Az élő sejtek képét azután a fluoreszcensz-mikroszkópia segítségével vizsgálják, hasonlítják össze. Így például megállapítható, mennyire hatékony egy új gyógyszer a rákos sejtekre: amennyiben bevitele után alacsonyabb ATP-érték állapítható meg, a hatóanyag sikerrel gátolta a rákos sejtek fejlődését, vagy akár el is pusztította azokat.
A nano-érzékelők nem jelentenek veszélyt a sejtekre, és célzottan bevihetők a vizsgálandó helyre. Az új vizsgálati eljárás bevezetése még engedélyesésre vár, de kutatók már tovább fejlesztették technológiájukat: olyan nano-érzékelőket dolgoztak ki, amelyekkel vizsgálhatják a csomagolt húskészítményeket, felfedhetik a bennük esetleg található káros anyagokat.