Távhővel fűt? A jövőben sokat spórolhat a rezsin
Magyarországon nagyon sokan fűtenek távhővel, leginkább azok, akik nagyvárosokban élnek. Egy új pályázatnak köszönhetően, most megújulhatnak egyes rendszerek, így a jövőben sokan spórolhatnak a fűtésen.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy Magyarországon a lakosság jelentős része fűt távhővel. Ez a fűtési forma főként a nagyobb városokban van jelen, és azokat érinti, akik társasházban vagy panellakásban élnek. Jellemzően a rezsit pedig arányosan fizetik a légköbméterrel vagy az alapterülettel. Most egy új pályázatnak köszönhetően ezek a rendszerek is korszerűbbek lehetnek, írta meg az Infostart az Energiaügyi Minisztérium közleménye alapján.
Sokat spórolhatnak a jövőben, akik távhővel fűtenek
Az Energiaügyi Minisztérium bejelentette: ötmilliárd forintos keretösszegű, 100%-ban vissza nem térítendő támogatással segíti a társasházakat és lakásszövetkezeteket a távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételében. A pályázat célja, hogy akár 200 ezer háztartásban megvalósulhassanak olyan korszerűsítések, amelyek kézzelfogható rezsicsökkentést eredményezhetnek.
A program támogatást nyújt:
- távolról leolvasható fűtési költségmegosztók beszerzéséhez és felszereléséhez,
- meglévő készülékek cseréjéhez és fejlesztéséhez,
- adatgyűjtők telepítéséhez,
- termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények felszereléséhez (opcionális).
Az okosmérőkkel felszerelt épületek lakói a valós fűtési fogyasztásuk alapján fizethetik a távhőszolgáltatás díját, nem a lakás alapterülete vagy légköbmétere alapján. A fejlesztések révén tudatosabb energiahasználat válik lehetővé, hiszen a mérési adatok folyamatosan nyomon követhetők. A cél: a fűtési számlák mérséklése.
A pályázat a távhővel ellátott lakóépületeket célozza, a jogosult 410 ezer háztartás közel felének kínálva korszerűsítési lehetőséget saját forrás igénybevétele nélkül. Egy-egy pályázó minimum 100 ezer, maximum 50 millió forint támogatást igényelhet. A kérelmeket időrendben bírálják el, területi korlátozás nélkül. A beruházások befejezésének határideje 2026 vége. A pályázati tervezet 2025. május 9-ig véleményezhető a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) honlapján. A program éles indulása 2025 nyarára várható.
A minisztérium jelezte: a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében két másik kiírás is elérhető, amelyek a távhőtermelés megújuló energiaforrásokra való átállását és a távhőszolgáltatás hatékonyságának növelését célozzák, összesen 96 milliárd forintos támogatási kerettel.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)