Hatalmas bírság jár érte, ha elpusztítja ezt a rovart

A természetvédelemre idén is kiemelt figyelmet fordítanak a hatóságok, és a bírság kiszabását sem úszhatja meg, aki nem tartja be a szabályokat.

2025. június 10., 13:51

Szerző:

Rengeteg állatfaj mellett bizonyos rovarokat is védetté nyilvánítottak, így aki bántja ezen fajok egyedeit, annak azzal kell számolnia, hogy bírság megfizetésére kötelezhetik a hatóságok. A következő időszakban természetkárosítás miatt sokakat megbüntethetnek, ha nem tartanak be néhány fontos szabályt – figyelmeztetett a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.

A természetkárosítás büntetőjogi kategória, hazánk egyes területein pedig a hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy ne sérüljön a természet az emberi tevékenység következtében. Mint írják, ahogyan eddig, úgy az idei évben nagy gonddal jár el a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság annak érdekében, hogy biztosítsák a Tisza-folyó élővilágának védelmét, különös tekintettel a védett fajokra.

Ezen fajok közé tartozik a tiszavirág is, amely nevével ellentétben nem egy növény, hanem egy kérészfaj, amely a rovarok osztályába tartozik. Hamarosan bekövetkezik a tiszavirágzás, amely azt eredményezi, hogy rengeteg kérész jelenik majd meg a Tisza közvetlen közelében, így nem véletlen, hogy a hatóságok felhívták a figyelmet a rovarok fokozott védelmére.

A bírság kiszabását senki nem úszhatja meg

Érdemes tudni, hogy a nagyméretű kérészfaj három év lárvaállapot után kel ki, és csupán egyetlen napig él – ezen idő alatt szaporodik, majd elpusztul. Mivel a faj érzékenyen reagál a víz minőségére, Európában pedig egyre szennyezettebbé válnak a folyók és a tavak is, a tiszavirág sok helyen már egyáltalán nincs jelen. Mindez jelzi, hogy mennyire fontos minden óvintézkedést megtenni annak érdekben, hogy ez a különleges és ritka rovarfaj továbbra is megfelelő élőhelyet találjon magának hazánkban.

Magyarországon csupán a Tiszán, illetve annak mellékfolyóin, a Körösön és a Bodrogon él meg ez a faj. Bár a tiszavirágzásra rendszerint egy későbbi időpontban kerül sor, ám idén az időjárás úgy alakult, hogy a rovarok várhatóan hamarabb fognak kikelni.

A szelíd, könnyen megfogható kérészeket a horgászok is előszeretettel gyűjtik be csalinak, sokan pedig tudatlanságból pusztítják el őket. A hatóság felhívta a figyelmet, hogy a természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedeinek elpusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is.

A faj egyetlen egyedének természetvédelmi értéke 10 ezer forint a jogszabály alapján, ám aki egy védett faj példányát pusztítja el, szabálysértést követ el, ez pedig akár 150 ezer forintos bírsággal is sújtható. Külön felhívták a figyelmet arra, hogy a rovartelepek, illetve a faj egyedeinek jelentős mennyiségű gyűjtése már eléri a bűncselekmény kategóriát, és természetkárosításért felelnie kell az elkövetőnek.

Érdemes tudni, hogy büntetőjogi kategóriába tartozik az is, ha a Tiszán hajózva valaki szándékosan belehajt kérészek rajzásába, ezzel megzavarva vagy elpusztítva a ritka rovarokat. A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság a következő napokban folyamatosan nyomon követi a tiszavirágzást, és a megszokottnál is gyakoribb ellenőrzéseket végeznek majd az érintett területeken.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)