Pár napon belül brutálisan drágulhat a fűtés sok magyar családnak
Sokaknak emelkedhet a fűtés összege áprilisban.
Hivatalosan a fűtési szezon mindig az év szeptember 15. napja és a következő év május 15. napja közötti időszakban van, ezt a 157/2005. (VIII. 15.) kormányrendelet szabályozza. Azonban H tarifa szempontjából a fűtési idény egy hónappal később kezdődik és egy hónappal korábban ér véget, olvasható az Economx cikkében.
Jelentősen emelkedhet a fűtés költsége
Április 15-én lezárul a 2024–2025-ös fűtési idény a H tarifás villamosenergia-elszámolásban, így véget ér a kedvezményes áramdíj azoknak a fogyasztóknak, akik környezetbarát, megújuló energiát használó fűtési rendszereket üzemeltetnek.
A H tarifa október 15. és április 15. között biztosít jelentős kedvezményt a fűtéshez használt villamos energiára. Az MVM közlése szerint a tarifa csak SCOP 3,4 feletti, azaz magas energiahatékonyságú hőszivattyús rendszerekre alkalmazható, az elektromos fűtőpanelekre, infrapanelekre és villanykazánokra nem.
A kedvezményes időszak alatt a H tarifás áram 22–24 Ft/kWh volt, ami jelentősen kedvezőbb a normál nappali (A1 – 36 Ft/kWh) vagy az éjszakai (A2 – 32,18 Ft/kWh) tarifánál. Ezzel a H tarifát igénybe vevők akár 70%-os megtakarítást is elérhettek a piaci árhoz képest.
A tarifához való hozzáférés feltételei szigorúak: csak egyetemes szolgáltatás keretében, kéttarifás mérővel, külön mért fűtési célú berendezés esetén vehető igénybe. Bár a speciális mérőóra díjmentes, a beépítéséhez szükséges átalakítási munkák a fogyasztót terhelik.
A fűtési idényen kívül – tehát április 15. és október 15. között – a H tarifás fogyasztók visszatérnek az A1 tarifára, azonban a dupla mérőóra használat miatt duplázódik a rezsicsökkentett keretük, így még ilyenkor is megtakarítás érhető el. A változás leginkább azokat érinti negatívan, akik kizárólag H tarifára alapozták fűtésüket, hiszen április 15-től jelentősen emelkedhetnek költségeik, ha nem térnek át más, gazdaságosabb energiahasználatra.
Ezzel fűtik az otthonaikat a magyarok
Korábban a 168.hu is megírta, hogy a legtöbb háztartás továbbra is gázzal fűt, hiszen az ingatlanok közel fele ezzel oldja meg a téli időszakot. Emellett azonban jelentős a gáz és a fa kombinációjaként megoldott vegyes tüzelés is, a háztartások közel harmada (29,1 százalék) pedig fatüzelést használ.
Eszerint a gáz és a fa után jön a távfűtés, az ilyen lakások adják a teljes állomány 15,4 százalékát. Fával leginkább az apróbb falvakban fűtenek. Gázzal nagyrészt a nagyvárosokban, az alföldi területeken, illetve a Balaton térségében fűtenek, míg a távfűtés azokra a településekre a leginkább jellemző, ahol a panel lakótelepek vannak többségben.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)