Navalnij volt munkatársa vallott: a FSZB besúgója volt
A Hollandiába menekült egykori korrupcióellenes aktivista arról mesél, hogyan szervezték be az FSZB besúgójának, és hogyan szivárgott be az orosz állam az ellenzékbe.
A 25 éves férfi most egy zsúfolt kollégiumban él, aktivistatársai elkerülik, miközben az interneten trollkodnak vele egykori FSZB-s kapcsolattartói – írja a Guardian. Amikor Mihail Szokolov aláírta, hogy az FSZB biztonsági szolgálatnak besúgója lesz, soha nem gondolta volna, hogy az útja itt ér véget: egy zsúfolt menekülttáborban, egy álmos hollandiai vidéki városka szélén.
Így szervez be az orosz titkosszolgálat
„Az elmúlt hat év hullámvasút volt. Boldog vagyok, hogy már nem vagyok az FSZB karmai között” – mondta az egykori FSZB-besúgó és a bebörtönzött ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij korrupcióellenes hálózatának munkatársa a héten a Guardiannek adott interjújában.
Szokolov története ritka fényt vet a moszkvai titkosszolgálatok belső működésére és arra, hogy hogyan tetttek kísérletet orosz ellenzékbe való beszivárgásra.
Szokolov – több volt FSZB besúgóhoz hasonlóan – Moszkva ukrajnai inváziójának megindítása után tiszta vizet öntött a pohárba.
„Meggyőződésem, hogy több százan voltunk” – mondta Szokolov egy dél-hollandiai menekültközpont melletti kávézóban ülve. „Szinte minden szervezett ellenzéki csoportnak volt egy besúgója alacsony vagy középszinten.”
Szokolov Votkinszkban, a Moszkvától 800 mérföldre keletre fekvő Udmurt Köztársaság ipari városában nőtt fel. Ott szerzett magának nevet, mint fiatal és ambiciózus korrupcióellenes aktivista, aki a helyi tisztviselők elleni nyomozásáról készült videókat tett közzé személyes YouTube-csatornáján. Elmondása szerint az élete 2016-ban egy nap megváltozott, amikor beidézték egy votkinszki rendőrőrsre, ahol egy FSZB-ügynök közölte vele, hogy börtön vár rá, mert kibújt a kötelező katonai szolgálat alól.
„19 éves voltam, és teljesen megrémültem a biztonsági szolgálattól. Nem akartam börtönbe menni” – mondta. Így elfogadta az FSZB együttműködési ajánlatát, és elkerülte az esetleges kétéves büntetést. „Talán önzőség volt, de akkoriban csak magamra vigyáztam.”
Ettől kezdve havonta egyszer-kétszer találkozott az FSB-összekötőjével kietlen parkolókban, ahol átadta a közelgő nyomozásokról szóló információkat, és értesítette őket a városban tervezett kormányellenes tüntetésekről.
„Mindig barátságosak voltak, úgy bántak velem, mintha a barátjuk lennék, én pedig visszamosolyogtam. De a fejemben azt gondoltam: »Ti rohadt szemetek vagytok«.”
Kettős életet élt
Annak ellenére, hogy besúgóként dolgozott, Szokolov azt állítja, hogy mindig is lojális maradt az aktivistatársaihoz. „Attól a naptól kezdve, hogy aláírtam a papírt, az volt a mottóm, hogy a lehető legkevesebb kárt okozzam az ellenzéknek, és segítsek a barátaimnak, amikor csak tudok. De persze tettem néhány szar dolgot, és most sokan gyűlölni fognak engem” – mondta.
Elmondása szerint a helyi FSZB-ágazatok, amelyeknek dolgozott, soha nem avatkoztak bele a nyomozásaiba, ehelyett arra használták fel, hogy saját céljaik érdekében információkat gyűjtsenek korrupt tisztviselőkről. „Mindig kompromittáló információkat akartak a tisztviselőkről és üzletemberekről, hogy megzsarolhassák őket, de gyakran túl ostobák voltak ahhoz, hogy maguk is megtalálják azokat” – mondta.
Kitartott amellett is, hogy néha kettős ügynökként működött, és tippeket adott egyes aktivistáknak, hogy megvédje őket az esetleges büntetőeljárástól.
„Figyelmeztettem a barátaimat, hogy a belbiztonsági szervek érdeklődnek irántuk, jobb, ha óvatosak” – mondta.
Navalnijnak 2017-től önkénteskedett, és Szokolov kapcsolattartói nagyon örültek, amikor 2021 elején fizetett munkát kapott a Navalnij Korrupcióellenes Alapítványnál mint nyomozó 2021 elején. „Az FSZB tudni akarta, honnan származik Navalnij pénze, ki fizet mindent” – mondta.
Továbbra is nehéz megmondani, hogy Szokolov FSZB-s munkája milyen hatással volt a Navalnij mozgalom elleni kemény fellépésre.
„Az emberek azt gondolhatják, hogy erősen terhelő információkat adtam át, de még ha akartam volna is, egyszerűen nem fértem hozzá ezekhez a dokumentumokhoz. Még azt sem tudtam, hogy a feljebbvalóim mennyit keresnek. Egyetlen büntetőügy sem indult miattam” – mondta. Egy korábbi kollégája, aki szorosan együtt dolgozott Szokolovval, megerősítette ezt a beszámolót, és elmondta Verstkának, hogy nem volt hozzáférése a Navalnij alapítványának székhelyén készült belső dokumentumokhoz. „Csak a Google Docs-on lévő jövőbeli nyomozati forgatókönyvekhez lehetett hozzáférése. És ott nem volt semmi szigorúan titkos. Mindig nyíltan dolgoztunk” – mondta a volt munkatárs.
„Nem tudom, hány besúgó volt, de mindig is tisztában voltunk vele”– mondta a 19 éves Vlagyimir Necsajev, egy korábbi szentpétervári Navalnij munkatárs, aki elmondta, hogy őt is arra kényszerítették, hogy dolgozzon az FSZB-nek, miután letartóztatták, mert részt vett egy kormányellenes tüntetésen. Necsajev visszautasította a felkérést. „Nyilvánvalóan helytelen az FSZB-nek dolgozni, de minden körülmény más és más. Egyedül lenni egy szobában az FSZB-vel ijesztő lehet” – tette hozzá.
Szokolov szerint a titkosszolgálat ellenőrizetlen hatalma miatt sok fiatal aktivista nehezen tudja figyelmen kívül hagyni a fenyegetéseit. „Az FSZB a fiatalokra és a kiszolgáltatottakra vadászik. Mindig találnak valamit, amivel megvádolhatnak, legyen szó tüntetésen való részvételről vagy kábítószer-birtoklásról, amit csak akarsz.”
2021 nyarára Szokolovnak már nem volt sok jelentenivalója Oroszországban. Navalnijt az év elején bebörtönözték. Aztán júniusban egy orosz bíróság betiltotta a „szélsőséges” szervezetet, ami Navalnij munkatársainak tömeges elvándorlásához vezetett a balti államokba és a grúz fővárosba, Tbiliszibe. Mivel az FSZB úgy látta, hogy Oroszországban már nincs rá szükség, azt javasolta, hogy Szokolovot helyezzék át Tbiliszibe, hogy ott felügyelje az újonnan száműzött ellenzéket.
„Tudtam, hogy nem élhetek így örökké” – mondta. „Ez volt az esélyem, hogy végre megszökjek.”
Azt állítja, hogy egy korábbi, 2019-es oroszországi menekülési kísérlete kudarcba fulladt, amikor a lengyel határon visszautasították. Elmondása szerint Grúziába érve gyorsan megszakította a kapcsolatot az FSB-vel, és bevallotta Anton Mihalcsuknak, a Tbilisziben háborúellenes gyűléseket szervező Szabad Oroszország Alapítvány munkatársának, hogy a Szabad Oroszország tevékenységéről való tájékoztatással bízták meg. Tbilisziben találkozott a 20 éves Vszevolod Oszipovval, egy liberális aktivistával is, aki a múlt hónapban a Meduza orosz független hírportálnak elmondta, hogy az FSB nyomás alatt beszervezte, és Grúziába küldte az orosz ellenzék megfigyelésére.
Amikor Oroszország február 24-én megszállta Ukrajnát, Oszipov elmondta, hogy gyorsan megszakította a kapcsolatot a megbízóival.
„Korábban sem gondoltam magam nagyszerű embernek, de a háború kitörése után csak egy szemétládának éreztem magam" - mondta Oszipov, aki most sommelierként dolgozik Tbilisziben.
Az invázió Szokolovra is mély hatást gyakorolt. A március 1-jén Tbiliszi központjában tartott háborúellenes tüntetésről készült videón egy érzelmes Szokolov látható, amint a színpadra lép. „Oroszország állampolgára vagyok, és Putyin ellen vagyok” – mondta, orosz útlevelét lobogtatva. „Önkéntes akarok lenni, és háborúba akarok menni, hogy harcoljak Ukrajnáért. Nem Putyint választottam.”
Szokolov és Oszipov, egy valószínűtlen fordulatot véve, Isztambulba repült, hogy megpróbáljon csatlakozni az ukrán területvédelmi erők nemzetközi légiójához. Az ukrán nagykövetségen azonban elutasították őket, amely nem szívesen küldött orosz állampolgárokat a harctérre.
„Oroszország ellen akartam harcolni ebben az elcseszett háborúban. Talán bűntudatot éreztem, amiért az FSZB-nek dolgoztam, nem tudom” – mondta Szokolov, és képeket mutatott magáról Isztambulban Oszipovval. „Azt hiszem, hogy ennek a szörnyű háborúnak köszönhetően hamarosan még több olyan történetet fogunk hallani, mint az enyém.”
Végül, miután úgy döntött, hogy az orosz ügynököktől hemzsegő Grúzia már nem biztonságos, Hollandiába repült, és politikai menedékjogot kért. Ott azonban bizonytalan jövő elé néz, mivel az ország súlyos menekültválsággal küzd, miközben a túlzsúfolt menekültközpontokat emberi jogi visszaélésekkel vádolják. Miután a vallomása után elvesztette barátai többségét, Sokolov megtört embernek tűnik, heti 40 eurós (kb, 16 400 forint) zsebpénzének nagy részét cigarettára költi, hogy megnyugtassa idegeit. Az FSB emberei azonban nem feledkeztek meg róla, és a nyilvánosságra lépése óta folyamatosan üzengetnek neki. „Mindez nem fog változtatni a helyzeten. Csak próbálod igazolni magad” – állt az egyik állítólagos FSZB-s kapcsolattartójának egyik, a Guardian által látott, nemrég küldött sms üzenetében.
Szokolov nem válaszolt.
(Kiemelt fotónk: