Brüsszel lépne: közös uniós választási szabályokat szorgalmaznak

Az Európai Parlament és az Európai Bizottság közös választási törvényt szeretne, de a Tanácsban Spanyolország ellenvéleménye miatt továbbra sincs előrelépés.

2025. április 13., 09:00

Szerző:

Az Európai Parlament az Európai Bizottság támogatásával már hosszabb ideje dolgozik azon, hogy az Európai Unióban egységesítsék a választási szabályokat, és minden tagállamban ugyanazon elvek alapján válasszák meg az EP-képviselőket. A cél az, hogy 2029-től kezdve egy közös európai választási törvény alapján történjenek a választások – írja a Portfolio az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottságának jelentése alapján.

Megerősített demokrácia, közös szabályok? Egyelőre politikai patthelyzet van az uniós választási reform körül

Az Európai Unió választási rendszerének reformja továbbra is elakadt – derül ki az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottságának legfrissebb üléséről, amelyet jogi és politológiai szakértők bevonásával tartottak. A vitában központi téma volt, hogy Spanyolország mindmáig nem ratifikálta a már 2018-ban elfogadott módosításokat, így ezek nem tudtak életbe lépni.

A 2022-ben kidolgozott újabb javaslat jövője is bizonytalan, hiszen a korábbi reform megrekedése politikai és jogi akadályokat gördít az előrelépés elé. A vita során a spanyol szakértők kiemelték: a 2 %-os nemzeti küszöb, amely az új szabályozás része lenne, aránytalanul hátrányosan érintené a regionális pártokat. Ez a pont különösen érzékeny Spanyolországban, ahol több erős, regionális identitású politikai erő működik.

A képviselők szerint a külföldön élő uniós állampolgárok szavazási lehetőségeinek korlátozottsága is problémát jelent, különösen a postai szavazás megbízhatatlansága miatt. Ennek javítása kulcsfontosságú lenne egy egységes és inkluzív európai választási rendszer kialakításához.

Az ülésen több lehetséges megoldás is felmerült: egyes képviselők kivételt kérnének a küszöbszabály alól azok számára, akik regionális pártokat támogatnak, mások a kisebb pártok koalícióképzésének ösztönzését javasolták.

A vitában újra előkerült az európai transznacionális listák bevezetésének gondolata is, amely lehetővé tenné, hogy a választók közvetlenül uniós szintű politikai formációkra szavazzanak. Ez jelentős lépés lenne egy átláthatóbb, egységesebb európai politikai tér felé – ám egyelőre ez is csak vita szintjén maradt.

A vita összegzéseként egyértelművé vált: az egységes európai választási szabályozás iránti igény egyre sürgetőbb, ám a tagállami érdekellentétek továbbra is komoly akadályt jelentenek az egységesítés előtt.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Dursun Aydemir / Anadolu/AFP)