Szeretné tudni, mennyire számít idősnek a szervezete? Ezzel a teszttel 30 másodperc alatt kiderül

Ezzel a teszttel nagyon egyszerűen kideríthető, hogy mennyire idős a szervezete. Mutatjuk a módszert!

2025. április 17., 12:48

Szerző:

Sokszor mondják, hogy a kor csupán egy szám, mivel az számít, hogy az ember valójában hány évesnek érzi magát, és milyen a teherbírása. Ahhoz azonban, hogy ezt felmérje, nem kell sok minden, mivel ezzel a 30 másodperces teszttel is kiderítheti, hogy valójában mennyire idős a szervezete, írta meg a hvg.hu

Pillanatok alatt kiderül mennyire idős a szervezete

Egy egyszerű, otthon is elvégezhető gyakorlatból kiderülhet, mennyire erősek az alsó végtagjaink, és hogy testi állapotunk mennyire tükrözi biológiai korunkat – számolt be róla az IFLScience nyomán a hvg.hu. A 30 másodperces felállásos teszt során mindössze egy karfa nélküli szék és egy időmérő szükséges ahhoz, hogy megvizsgáljuk, hányszor tudunk leülni és felállni fél perc alatt.

A tesztet – amelyet gyógytornászok és terapeuták is alkalmaznak – a lábizmok erejének és a test stabilitásának felmérésére használják. Dean Garland oszteopata szerint ez a felmérés széles körben elismert eszköz, és rehabilitációs célokra is jól adaptálható. A mozgás minőségét 1-től 10-ig terjedő skálán is pontozzák.

Az amerikai CDC iránymutatása alapján egy 60–64 év közötti férfi átlagosan 14 ismétlésre képes, egy hasonló korú nő pedig 12-szer tud leülni-felállni 30 másodperc alatt. Ez a szám az életkor előrehaladtával csökken – 70 és 74 év között például már csak 12, illetve 10 az átlagos érték. A teszt egyszerűsége és tudományos háttere miatt ideális eszköz az öregedés fizikai jeleinek nyomon követésére, valamint a megelőző egészségmegőrzés támogatására.

Aki fejlesztené a teljesítményét, annak ajánlott a láberősítő mozgás, például rendszeres séta. Egy 17 kutatást összegző elemzés, amely 226 889 ember adatait vizsgálta, kimutatta, hogy napi 4000 lépés már felére csökkenti a halálozás esélyét, napi 2337 lépés pedig jelentősen mérsékli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Ekkor öregszik legjobban a szervezet

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy 2024-ben a Nature Aging folyóiratban egy friss tanulmány jelent meg az öregedéssel kapcsolatban. A Stanford Egyetem és a szingapúri Nanyang Technological University tudósai összesen 108 embert követtek nyomon éveken keresztül, azért, hogy megfigyeljék a molekuláikban a változásokat, így új információkhoz jutottak az öregedésről.

Az eredményeik alapján sok esetben az öregedés nem egy lassú folyamat eredménye. A tudósok által vizsgált molekulák öregedése felgyorsult a vizsgált személyeknél, amikor 44 évesek, illetve 60 évesek lettek.

 

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)