Elég egyértelműen üzent a magyar kormánynak a német külügyminiszter
A német külügyminiszter megszüntetné az EU-s tagállami vétó lehetőségét külpolitikai kérdésekben. Konkrét országot nem említett Heiko Maas, de gyanús, hogy a magyar kormánynak is oda akart szúrni ezzel.
Meg kell szüntetni a tagállami vétó lehetőségét az Európai Unió külpolitikai döntéshozatalában – mondta a német külügyminiszter hétfőn Berlinben, írja az MTI.
Heiko Maas a tárca 19. nagyköveti konferenciáját megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy Németország nem kíván új hidegháborút, de úgy véli, szorosabbra kell fonni a liberális demokráciák szövetségét, és észre kell venni, amikor „mások” megkérdőjelezik ezt a fajta berendezkedést, például azzal, hogy „a rendszerek közötti versengéssé stilizálják a maszk-, vagy vakcinaszállítást”. A liberális demokráciák ellenálló képességét meg kell erősíteni, és ehhez az is szükséges, hogy a vétó intézményének felszámolásával megerősítsék az EU „külpolitikai cselekvőképességét” – közölte.
A közösség nem engedheti meg, hogy „túszul ejtsék, akik vétójukkal megbénítják külpolitikánkat” – mondta Heiko Maas. Az utóbbi hónapokhoz képest „nagyobb egység” szükséges az emberi jogi kérdésekkel kapcsolatban napirendre kerülő szankciók ügyében is – tette hozzá. A német külügyminiszter ugyan konkrét országot nem nevezett meg, mondataival minden bizonnyal Magyarországra utalt, ugyanis a magyar kormány az elmúlt hónapokban többször is vétózott már meg közös, EU-s állásfoglalást, amely elítélte volna Kínát.
(Kiemelt kép: DPA/Picture-Alliance/AFP | Bernd von Jutrczenka)