Kókadozik a petúnia? Ezt tegye vele, hogy gyönyörű lehessen!

A petúnia egy igazán szép balkonnövény lehet, ha betartunk pár fontos gondozási szabályt.

2025. május 20., 13:13

Szerző:

A petúnia gondozása egyszerű, mégis látványos eredményt hozhat, ha néhány alapvető szabályt betartunk. Az Agroinform most összegyűjtötte, mire kell figyelni az álomszép növény eléréséhez!

Így neveljük a petúniát, hogy igazán szép legyen

1. A petúnia imádja a napfényt, ezért olyan helyet keressünk neki, ahol legalább naponta 6 órán át élvezheti a napozást. Mivel melegkedvelő, ezért hamar meg fog szomjazni napozás közben. Emiatt minden nap meg kell öntöznünk, a szárazabb időszakokban akár naponta kétszer is!

2. Ahhoz, hogy a petúnia gyönyörű legyen, hetente szüksége van tápoldatra. Azért érdemes ezt biztosítani a petúnia számára – írja a lap –, mert a virágzással rengeteg energiát veszít a növény, így ha azt szeretnénk, hogy rendszeresen virágozzon, ne feledkezzünk meg az energiái feltöltéséről.

3. A petúniából gyönyörű, sűrű bokrot is nevelhetünk. Ehhez azonban vissza kell vágni a megnyúlt hajtásait. Ne engedjük, hogy azok 60 cm-nél hosszabbak legyenek, hiszen akkor nem kapjuk meg a kívánt, dús, bokor formát.

4. Ha megtörtént a baj, és nem adtunk elegendő vizet a petúniának, akkor elkezdenek sárgulni a levelei. Ilyenkor vágjuk vissza a növényt úgy, hogy 5 cm-es szárrészeket hagyjunk meg rajta, majd kezdjük el naponta kétszer öntözni. Ne pangjon alatta a víz, de ne is száradjon ki. 

5. Mivel a viharos szél nem tesz jót a növénynek, mindenképpen szélcsendes helyet válasszunk a petúniának. Azonban a fagy nagy ellensége, így semmi esetre se kerüljön ki a kertbe egészen addig, míg már nem várhatóak fagyok.

Népszerű növény a petúnia

Ahogyan arról korábban írtunk, a petúnia a legnépszerűbb egynyári növények közé tartozik, amely bő virágzásával és széles színválasztékával díszíti a balkonokat és kerteket. A növényt meg lehet venni kertészetekben elültetve, ám nagyon sokan vállalkoznak arra, hogy maguk vetik el a magoncokat a virágföldbe. Utóbbi esetben a következőkre kell figyelni:

1. Megfelelő időzítés

Az egynyáriak ültetését csak a fagyok elmúltával, általában május közepén érdemes megkezdeni. A korai ültetés a növények károsodásához vezethet. ​

2. Hely kiválasztása

Válasszon olyan helyet, amely elegendő napfényt kap, de védett a széltől. A túlzott árnyék vagy szél negatívan befolyásolhatja a növények fejlődését. ​

3. Talaj előkészítése

A talajt gazolja ki, és gazdagítsa komposzttal vagy más szerves anyaggal. A jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talaj elősegíti a növények egészséges növekedését. ​

4. Növények igényeinek ismerete

Ismerje meg az egyes növények fény- és vízigényét, valamint növekedési szokásait. Ez segít elkerülni, hogy a magasabb növények elnyomják az alacsonyabbakat, vagy hogy a növények nem megfelelő helyre kerüljenek. ​

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Christine Clair / Pexels)

A Duna–Tisza közi Homokhátság növényvilágát nemcsak a klímaváltozás és az inváziós fajok fenyegetik, hanem a múlt tájhasználati hibái is tovább súlyosbítják a térség ökológiai válságát. Mára olyan súlyossá vált a helyzet, hogy a terület ikonikus növényei a kipusztulás szélén állnak.