A hatékony komposztálás szabályai

A komposztálás során a szerves hulladékot gyűjtjük össze, és olyan módon kezeljük, hogy elősegítsük a biológiai lebomlásukat. Komposztálni nem bonyoltult, de néhány fontos szabályt érdemes szem előtt tartani.

 

2024. szeptember 9., 17:07

Szerző:

A komposztálás során a szerves háztartási hulladékok lebomlását segítjük elő, amivel a kerti és szobanövényeinket tépláló humuszt állíthatunk elő. Néhány igen egyszerű szabály betartásával biztosak lehetünk a sikerben.

Miért fontos komposztálni?

A komposzt az általunk ismert legrégebbi és legtermészetesebb műtrágya és talajjavító. A szerves háztartási és kerti hulladékból készülő anyag jelentősen hozzájárul a talaj egészségének megőrzéséhez és a növények táplálásához. Minden kerttulajdonosnak érdemes tehát komposztálni.

A házi komposzt készítésével környezettudatosabb életvitelbe foghatunk, kevesebb szemetet kell elszállíttatnunk, és a pénztárcánkat is megkímélhetjük, hiszen tavasszal nem kell egy vagyont elkölteni szerves trágyára. 

 

Mi kerülhet a komposztba?

Nem minden hulladék alkalmas a komposztálásra. Milyen hulladékot lehet a komposzt halomra vagy a komposztálóba tenni?

    • Konyhai hulladékok: gyümölcs, zöldség, kávézacc, teafű, tojáshéj (összetörve), papírszűrők, kenyér;

Háztartási hulladékok: kezeletlen papír, fahamu, fűrészpor, szobanövények;

Kerti hulladékok: gallyak, falevelek, sövények, bokrok nyírásából származó nyesedékek (ezeket a folyamat meggyorsítása érdekében célszerű aprítani)

Ne komposztáljunk olyan hulladékokat, amelyeket szennyező anyagokkal kezeltek. A nyomtatott kartont például nem szabad komposztálni, ahogyan az előzetesen kezelt fát sem.

Továbbá elengedhetetlen, hogy megfelelő helyet válasszunk komposztáláshoz a kertünkben. Fontos, hogy árnyékos helyre tegyük a komposztálót, ezzel megakadályozva a túlzott párolgást, és megelőzve azt, hogy túl száraz legyen a komposzt.

Ügyeljünk az arányokra is: a zöld anyagok magasabb nitrogéntartalommal rendelkeznek, míg a barna anyagok magasabb széntartalmúak. Az optimális arány 3:1 a barna anyagok és a zöld anyagok között.

Végül ne hagyjuk, hogy kiszáradjon a komposzt, a benne lévő mikroorganizmusoknak ugyanis mindenképpen szüksége van vízre. Emellett a komposztálóban lévő anyagokat időnként fordítsuk át, hogy a levegő bejuthasson a komposzt középső részeibe is.

 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)