Nincs már hadiállapot Dél-Koreában, lemondásra szólították fel az elnököt

Dél-Korea elnöke, Jun Szogjol kedden rendelt el hadiállapotot, ami néhány órával később meg is szüntetett, ugyanakkor könnyen lehet, hogy belebukik a döntésbe.

2024. december 4., 10:48

Szerző:

Az egész világot meglepte, amikor Dél-Korea elnöke, Jun Szogjol kedden bejelentette, hogy hadiállapotot rendelt el. Az elnök a televízióban jelentette be a döntést, és az Észak-Korea-párti felforgatókra hivatkozott. A hadiállapot azonban nem tartott sokáig, mivel nem sokkal később meg is szüntették, írta meg a CNN.

Megszűnt a hadiállapot Dél-Koreában

Az információk szerint Dél-Koreában helyi idő szerint kedd éjszaka rendeltek el hadiállapotot. Este 11-től léptek érvénybe az intézkedések, a törvény értelmében szigorú korlátozásokat vezettek be, vagyis a katonai vezetés betiltotta a tüntetéseket, a pártok működését és a parlament vezetését is. A nemzetgyűlés képviselői ennek ellenére a parlament épületébe mentek, ahol megszavazták a hadiállapot megszüntetését. Az alkotmány szerint, ha a nemzetgyűlés többsége így határoz, akkor a hadiállapotot meg kell szüntetni.

Nem sokkal később a hadsereg tagjai is a parlament épületéhez vonultak, ahová be is törtek. Azonban nem sokkal azután, hogy a nemzetgyűlés tagjai megszavazták a hadiállapot eltörlését, a katonák elhagyták az épületet.

A bejelentés után nem sokkal tüntetők jelentek meg a parlament épülete előtt, és követelték a hadiállapot megszüntetését. A bevezetést egyébként az elnök saját pártja, a parlamentben kisebbségben lévő Polgári Erő Pártja sem támogatta, és a többségben lévő Demokratikus Összefogás Pártja sem.

Lemondásra szólították fel az elnököt

Szerdán egy közleményben jelentette be a Demokratikus Összefogás Pártja, hogy feljelentés tesz az elnök és több magas rangú tisztviselő ellen lázadás miatt. Azzal indokolták a döntést, hogy a feljelentésre azért van szükség, mert Jun Szuk Jeol hadiállapotot rendelt el, majd pár órával később feloldották azt.

Az információk szerint a feljelentés érinti az államfőt, a védelmi minisztert, a belügyminisztert, valamint a rendőrség és a hadsereg vezető tisztviselőit. A Polgári Erő Pártja szerint is felelősségre kell vonni az elnököt a döntése miatt, és részletes magyarázatot várnak az elnöktől a kialakult helyzetre.

Az elnök kabinetfőnöke és több fontos tanácsadója is lemondott, Jun Szogjol azonban még nem jelent meg a nyilvánosság előtt. A Koreai Szakszervezetek Konföderációja, ami Dél-Korea legnagyobb tömörülése általános sztrájkra szólította fel az embereket, egészen addig, amíg az elnök le nem mond.

 

(Kiemelt kép: Pablo PORCIUNCULA / AFP)