Csatát nyertek az olajlobbi ellen a sziú indiánok

Leállította az amerikai kormány az észak-dakotai olajvezeték építését, miután az építkezés ellenző helyi sziú indiánok és támogatóik többször tüntettek, és nem egyszer össze is csaptak a hatóságokkal. Az őslakosok által Fekete kígyónak nevezett projekt egyelőre elkerüli a szent vidéknek tekintett területet, de minden megváltozhat, amikor Donald Trumpot beiktatják.

2016. december 5., 17:36

A 3,8 milliárd dolláros Dakota Access Pipeline nevű vezeték révén naponta 470 ezer hordónyi nyers olajat szállítanának csaknem 1900 kilométer távolságra Észak-Dakota északi részéről Illinois államba. A kőolaj onnan a keleti parti kőolajfinomítókba kerülne.

Fotó: MTI/AP/Matt Rourke

A vezeték jelentős része elkészült, az észak-dakotai Oahe-tó környéki szakasznál azonban április óta tüntetők akadályozzák a munkát. Az Álló Szikla sziú törzs tagjai amiatt aggódnak, hogy a beruházás lerombolná szent helyeiket, temetőiket, valamint megakadályozná, hogy ivóvízhez jussanak az Oahe-tóból. A csövek tó alatt futnának, ezért attól is tartanak, hogy szennyeződés kerül a vízbe, ha szivárog vagy megsérül az olajvezeték.

A törzs több száz tagja mellett szimpatizánsok ezrei érkeztek szerte az országból – köztük kétezer veterán is – hogy együtt demonstráljanak az építkezés ellen. A tiltakozás egyben az őslakosok jogaiért folytatott küzdelem jelképévé is vált. Az elmúlt hónapokban a tüntetők nem egyszer össze is csaptak a rendőrséggel, és most is erre készültek, ugyanis hétfőig adtak nekik időt a távozásra az amerikai hadsereg mérnökei. A friss döntés szerint azonban ahelyett, hogy a vezetéket a indián rezervátum alatt vezetnék el, a szakemberek alternatív útvonalakat vizsgálnak.

Jo-Ellen Darcy, az amerikai hadsereg civil ügyekért felelős miniszterhelyettesének közleménye szerint a teljes nyilvánosság bevonásával vizsgálják meg a lehetséges elkerülő útvonalakat. A négy szövetségi tagállamot átszelő olajvezetéket építő cégek, az Energy Transfer Partners és a Sunoco Logistics Partners, azonban úgy látják, a Fehér ház döntése az építkezés felfüggesztéséről nem változtat a korábbi bírósági ítéleteken, amelyek révén engedélyt kapott a beruházás. Várakozásaik szerint az olajvezeték a terveknek megfelelően meg fog épülni.

A január 20-án beiktatandó Donald Trumpról az jelent meg a sajtóban: befektetőként érdekelt az olajvezetéket építő egyik vállalatban, ám sajtósai szerint nyáron eladta érdekeltségeit. Amint elfoglalja azonban az elnöki széket, a tüntetők szerint újra zöld lámpát kaphat az építkezés.