Az Economist elemzése szerint idén télen többen halhatnak meg Európában az energiaválság miatt, mint a háborúban
A lap szerint kimutatható az összefüggés az energiaárak növekedése és a hideg évszakokban bekövetkezett halálesetek között, és az idei télre ez alapján a halálesetek számának jelentős megnövekedésére figyelmeztet Európában.
A háború előtt Oroszország látta el az Európai Unió földgáz importjának 40-50 százalékát. Augusztusban azonban Putyin elzárta az Európába vezető gázvezetékeket, melynek következtében megugrottak az üzemanyagárak, megszorongatva Ukrajna szövetségeseinek gazdaságát – írja az Economist.
Mindezidáig Európa sikeresen túlélte a sokkot azáltal, hogy elég földgázt halmozott fel tárolóegységeiben, ám a megugró energiaárak sok fogyasztót érintettek kellemetlenül. „Az Economist a 2000 és 2019 közötti energiaárakat, hőmérsékleteket és halálozási adatokat vetette össze az EU 27 államában (Máltát kivéve), Nagy-Britanniában, Norvégiában és Svájcban. Az ezekben az országokban található 226 régió adatait összehasonlítva az Economist szerint határozottan kimutatható egy összefüggés a magasabb energiaárak és a magasabb halálozási adatok között” – idézi a lapot a Telex.
A hidegben jobban terjednek a betegségek
Az elemzés szerint az áram árának 10 százalékos növekedése 0,6 százalékkal növeli a téli halálok számát, különösen tekintettel a hideg hetekre. A hidegben jobban terjednek a vírusok, illetve, ha hideg van, kevésbé szellőztetnek az emberek, és ez szintén a vírusoknak kedvez. Ezen felül a hidegben nő a vérnyomás, ami növeli az agyvérzés és a szívinfarktus esélyét.
Az Economist elemzése szerint a 2000 és 2019 közötti energiaárak változásához képest drasztikus árváltozás miatt bekövetkező spórolásnak jóval nagyobb hatása lehet a hideg miatti halálozási számra: akár 147 ezer emberrel többen halhatnak meg, mint az elmúlt évben.
„Ha az elmúlt 20 év legmelegebb telével számolunk, akkor 79 ezer fővel többen halhatnak meg, ha a leghidegebbel, akkor 185 ezerrel”
– foglalja össze a Telex.
Az Economist azt a következtetést vonta le, hogy ha még ha a legjobb forgatókönyvet vesszük alapul, akkor is többen halhatnak meg a megnövekedő energiaárak miatt Európában, mint az orosz-ukrán háborúban eddig. Ugyanakkor a két veszteség nem összehasonlítható: míg a háborúban túlnyomórészt 20-40 év közötti férfiak vesztik életüket, a hideg miatt főleg a 80 év felettiek.
(Kiemelt képünk illusztráció: Az Üdvhadsereg Szabadegyház Magyarország Új kezdet Háza nappali melegedőjében tartózkodók 2021. február 10-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás)