Az állam is tehet róla!
Hétszázezer euróra taksálja az őt ért kárt az a hatvanéves osztrák férfi, akinek életét a papi internátusban elszenvedett bántalmazás gyakorlatilag tönkretette. A kártérítést a gyermekkorában a papok szexuális zaklatásénak kitett férfi az osztrák államtól kéri, holott az ilyen jóvátételre létezik egy a bécsi érsekség által létesített alap.
Az államot is felelősség terheli, a konkordátum révén részese annak, ami az egyházon belül, különösen annak tanintézményeiben történik – állítja keresetében a férfi, aki az egyházi internátusból kikerülve sem tudott megszabadulni az őt ért szexuális zaklatás rossz emlékeitől. Meg kellett szakítania tanulmányait, és kénytelen volt évtizedeken át terápiának alávetni magát. Utóbbi legalább százezer eurójába került, de ennél is sokkal többet veszített, amiért egészségi-pszichikai állapota miatt nem tudta folytatni tanulmányait, így másként alakult a szakmai élete, mint ahogyan elképzelte.
Az Osztrák Köztársaságot képviselő pénzügyi prokurátor egyelőre csak nyugtázta a kártérítési követelés beérkezését. Három hónap áll rendelkezésére, hogy érdemben válaszoljon. A követelés egyébként jogi értelemben már elévült, hiszen az eset a hatvanas években történt, ám ezekben az ügyekben a megítélés eltér a közönséges jogi ügyletekétől.
Eközben a Christoph Schönborn bíboros által az áldozatok védelmére létesített ügyészség folyamatosan foglalkozik a beérkezett panaszokkal. A Waltraud Klasnic volt stájerországi tartományfőnök vezetésével alakult nyolctagú bizottság döntéseihez a kártérítési összeget egy egyházi alap biztosítja, és ha minden jól megy, hamarosan utalják az első kifizetéseket. Egyelőre tíz panaszt bírált el kedvezően a bizottság, és ítélt meg az egykori áldozatoknak 5 – 10- illetve 25 ezer euró jóvátételt. Ebbe a három kategóriába sorolhatók a panaszok, annak függvényében milyen mértékű volt a zaklatás és mennyi ideig tartott.
Waltraud Klasnic az első „ítéletek” bejelentésekor azt is hangsúlyozta, hogy a jóvátétel tulajdonképpen önkéntes, hiszen az ügyek már régen elévültek. A nyáron létesített bizottság nem unatkozik: eddig csaknem ezer panasz érkezett be. Az élen a bécsi egyházmegye áll –293 beadvánnyal, majd Innsbruck (148) és Linz (122) következik. A nagyszámú panasz miatt a bizottság változtat az elbírálás módján, több koordinációs pontot létesít. Eddig 193 esettel tudtak foglalkozni, Klasnic maga 250 beszélgetést folytatott, 450 e-mailre válaszolt – vagyis ez a felderítő munka jóval nagyobb energiát és időt igényel, mint amivel számoltak. Aki pedig összeveti az államot perlő férfi követelését és az egyházi alap három kategóriájába sorolt összegeket, az sejti: egyre többen fordulnak majd az államhoz is.