Súlyos összegtől eshet el, ha ezt elfelejti a családi pótlék kapcsán
A családi pótlék kapcsán van pár szabály, amelyekre érdemes figyelni.
A szabályok szerint, a családi pótlékot minden esetben igényelni kell, valamint azt is szükséges bejelenteni, ha megszűnt a jogosultság. Abban az esetben, ha valaki ezt elmulasztja, az nem csupán azt jelenti, hogy elveszíti a támogatást, de akár a korábban jogtalanul kiutalt összeget is vissza kell fizetni, írta meg az Infostart.
Ilyen esetekben kell bejelentést tenni a családi pótlék kapcsán
A bejelentés elmulasztása komoly következményekkel járhat: a támogatás elvesztése mellett a jogosulatlanul felvett összeget vissza kell fizetni, súlyosabb esetekben pedig büntetőeljárás is indulhat.
A Magyar Államkincstár tájékoztatása szerint a családi pótlék folyósítása szünetelhet vagy megszűnhet többek között az alábbi esetekben: ha a jogosult huzamosabb időre EU/EGT-n kívüli országba költözik, ha a gyermek igazolatlanul hiányzik az iskolából vagy óvodából, ha a 18 év feletti gyermek rendszeres jövedelemmel rendelkezik (néhány kivételtől eltekintve), ha a gyermeket szándékos bűncselekmény miatt elítélték.
Ha a családi pótlékot valaki jogosulatlanul veszi fel, az összeget vissza kell térítenie. Ha szándékosan hamis adatokat ad meg vagy elhallgat fontos információkat, az csalásnak minősülhet, és a Büntető Törvénykönyv szerint akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Ha azonban az érintett még a vádemelés előtt megtéríti az okozott kárt, enyhébb szankciókra számíthat.
Ezeket a változásokat kell 15 napon belül jelezni:
- a gyermek kikerül a háztartásból;
- megszűnik a tartós betegsége;
- a gyermek nagykorúként jövedelmet szerez;
- a jogosult külföldre költözik, munkát vállal vagy vállalkozást indít;
- változik a családi állapot, név, lakcím vagy bankszámlaszám.
A bejelentést írásban kell megtenni a Magyar Államkincstár felé, legkésőbb 15 napon belül.
Így alakul a családi pótlék 2025-ben
Az előzetes információk szerint, ebben az évben sem emelkedik a családi pótlék összege, ahogyan a jogosultságon sem változtattak. Továbbra sem kell semmiféle előzetes feltételnek megfelelni, csupán az a feltétel, hogy a saját háztartásunkban neveljük a gyermeket. Az igénylő lehet a vér szerinti szülő, a nevelőszülő, a gyám, vagy akár az a személy is, akihez a gyermeket átmenetileg helyezték.
A szabályok szerint az alábbi összegek járnak havi szinten a családoknak:
- az 1 gyermeket nevelő családok számára 12 200 forintot,
- az 1 gyermeket nevelő egyedülálló szülő számára 13 700 forintot,
- a 2 gyermeket nevelő család számára gyermekenként 13 300 forintot, összesen 26 600 forintot,
- a 2 gyermeket nevelő egyedülálló szülő számára gyermekenként 14 800 forintot, összesen 29 600 forintot,
- a 3 vagy több gyermeket nevelő család számára gyermekenként 16 ezer forintot, azaz minimum 48 ezer forintot,
- a 3 vagy több gyermeket nevelő egyedülálló szülő számára gyermekenként 17 ezer, azaz minimum 51 ezer forintot folyósítanak.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)