A német szélsőjobb Orbánra számít az EU feloszlatására szőtt terveiben

Az AfD egyik fő szövetségesének Orbán Viktor miniszterelnököt nevezte meg. 

2023. július 14., 18:59

Szerző:

A szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) a közelgő európai parlamenti választások egyik legfontosabb célpontjává kívánja tenni az EU ellenőrzött felbomlását, amelynek vezetője, Tino Chrupalla egyik fő szövetségesének nevezte Orbán Viktor miniszterelnököt. 

Az AfD a július 29-i pártértekezleten ratifikálandó uniós választási programjavaslatában a „fölényes EU” „ellenőrzött feloszlatását” szorgalmazta. „Európa újraindítását követeljük, hogy kihasználhassuk a nemzetállamokban rejlő lehetőségeket, és újjáépíthessük a hidat kelet felé” – mondta Chrupalla, az AfD társvezetője az EURACTIV-nek. „Németország számára központi jelentőségű a közép-európai együttműködés Magyarországgal és Ausztriával” – mondta Chrupalla, hozzátéve, hogy Orbán „már most megmutatja, hogyan valósítható meg az érdekalapú politika Európában”.

Az EU „egyedül gazdasági térség, és annak is kell maradnia”– nyilatkozta Chrupalla. Érvelése szerint az Európai Unió „nem tudja felváltani a nemzeti hatásköröket”, miközben nem elég demokratikus, mivel a Bizottságnak nincs legitimitása. Chrupalla az EU illegitimitásának kiváló példájaként említette az Oroszország elleni uniós szankciókat is, mondván, hogy ezek „nem szolgálják a polgárok érdekét”, és az infláció növekedéséhez és a recesszióhoz vezetnek. Ehelyett az AfD azt javasolja, hogy az EU-t „egy új európai gazdasági és érdekalapú közösséggel, az európai nemzetek ligával” helyettesítsék. Az AfD javaslata, gyakorlatilag kivezetné Németországot az EU-ból, és már a legutóbbi Bundestag-választáson az EU teljes feloszlatása mellett kampányolt.

Mariana Harder-Kühnel, az AfD helyettes szóvivője október végén a Hungary Todaynek nyilatkozta azt, hogy a Fidesz hozzájuk hasonlóan elkötelezett a hagyományos családmodell mellett, fontos mindkettőjük számára a magzatok védelme és a szigorú bevándorlási politika. 

Chrupalla a napokban tett Facebook bejegyzésében úgy fogalmaz, hogy „az EU Bizottság elnöke, von der Leyen hőszivattyús kényszert akar Európának. Csak az Alternatíva Németország Bundestags frakciója támogatja a széleskörű energiakeveréket és a szabad fűtésválasztást!”


A Identitás és Demokrácia (ID) szélsőjobboldali testvérpárt pozíciója meggyengült az EU-s politikai csoportban. Marine Le Pen szélsőjobboldali Rassemblement National pártja Franciaországban például azóta elvetette az EU feloszlatásának gondolatát, és helyette a blokk alapvető reformját sürgette – ami az AfD szerint lehetetlen. Matteo Salvini szélsőjobboldali Lega pártja Olaszországban is azon dolgozik, hogy lejárassa az Euróőpai Uniót. Chrupalla azonban bizakodó, hogy az EU felbomlása formát ölthet, és az ausztriai és magyarországi jobboldali pártokra támaszkodik.

Ausztria oldalán jelenleg a szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) vezeti a közvélemény-kutatást a gyakori korrupciós vádak ellenére.

(Kiemelt képünkön: Orbán Viktor az Európai Tanács további kétnapos csúcstalálkozója előtt 2022. május 30-án. Fotó: BART MAAT / ANP MAG / ANP via AFP)