Varga Mihály: A 4STOP miatt nincs két számjegyű infláció

Meglepetések is voltak.

2022. február 19., 11:35

Szerző:

Varga Mihály arról beszélt, hogy az elmúlt héten két meglepetés is volt: az infláció magasabb lett a várakozásoknál, és a gazdasági növekedés is magasabb lett a várakozásoknál. Ez azoknak volt meglepetés, akik nem hitték el, hogy a gazdaság nem a járvány előtti állapotba fog helyreállni - mondta a pénzügyminiszter – írja az Infostart.

Mint mondta, a kormánynak kezelnie kellett a járvány hatásait. Tudták, hogy lesznek olyan ágazatok, amelyeket jobban érint a járvány, mint másokat. Turizmus, légi közlekedés, sportágazat (komoly gazdasági szegmens mindenhol). Ezért volt fontos a sok hitelprogram és a bértámogatás, hogy mozgásban maradhassanak az érintett vállalkozások. Végül fenn kellett tartani a bizalmat, mert arra épül a gazdaság is - sorolta Varga Mihály.

A növekedési áldozatot kellett minimalizálni és mozgósítani kellett a költségvetési forrásokat –  mutatott rá.

Varga Mihály azt mondta, 2008-2009-ben megszorítással kezelte a válságot az akkori kormányzat. A 2020-21-es válságot (ami a világgazdaság tekintetében kétszer akkora volt, mint a 10 évvel korábbi) a kormány a saját erejéből tudta megoldani, nem kellett az IMF-et hívni, mint tíz éve, amikor piaci alapon nem volt jelentkező magas kamatok mellett sem.

A GDP 36 százalékát tette ki a magyar költségvetési átrendeződés a járvány segítésére.

Széleskörű egyeztetés indult az állami intézményekkel, hogy elfogadtathassák a segítő csomagokat. Családokat, vállalkozásokat kellett segíteni: fejlesztési programokat kellett folytatni és új, beruházássegítő programokra volt szükség. Mindemellett adócsökkentést is végrehajtott a kormány, pénzt hagyva a vállalatoknál. Mindezt úgy kellett végrehajtani, hogy a járványból kifelé az új versenynél a startvonalhoz kerüljön Magyarország - ez sikerült, az ország már a 2019-es kibocsátási szintje fölött van 4 százalékkal.

Évtizedes mértékkel nézve a nemzet legfontosabb kihívása a népesedés, ezért volt fontos a családok támogatása a járványban az otthonteremtési támogatások kibővítését, valamint a fiatalok-idősek számára bevezetett külön intézkedéseket (szja-mentesség a 25 év alattiaknak; 13. havi nyugdíj).

Az ország magas beruházási rátája mutatja, hogy a következő évben olyan vállalkozások indulnak, amelyekkel tartani lehet az öt százalék fölötti gazdasági növekedést. 1900 milliárd forint a 13 legnagyobb beruházás értéke, most vannak fejlesztési szakaszban.

"A legnagyobb partnereink ebben a helyzetben sem léptek vissza mellőlünk, Magyarországon továbbra is érdemes tőkét befektetni, beruházni"

– értékelt a pénzügyminiszter.

2009-ben 53 forint ment 100-ból az államkasszába, most csupán 34 forint.

"Az a hatéves megállapodás, amit a munkaadókkal és munkavállalókkal aláírtunk 2016-ban, megvalósult és még egy fél százalékpontnyi adócsökkentéssel több is lett" – tette hozzá. A vállalkozások teljes digitalizált adatbevallásának megvalósítása a cél, "hogy egy kicsit munka nélkül maradjanak a könyvelők és a könyvvizsgálók, mert itt az állam is tud szerepelni".

2002-2010 között privatizáció és adóemelés mellett jelentős hitelfelvétel is történt, ezért nem volt a 2008-9-es válságnál az államnak mozgástere, a magyar államadósság csökkenése viszont 2010 után tartóssá vált. Csak a járvány változtatott ezen 2019-ben, de a következő időszak egyik legfontosabb feladata az, hogy visszaálljanak a csökkenő pályára.

Az éves magyar növekedés 7,1 százalék, a lengyelek a másik éllovasok. "Bele se merek gondolni, hogy ha tavaly ideadták volna azt a pénzt az EU-ból, ami járt volna, milyen növekedés lett volna" - jegyezte meg.

A magyar foglalkoztatás az EU-ban az egyik legjobb, a munkanélküliségi rátában az egyik legkisebb.

Az egészségügyi rendszer átalakításának része volt az orvosbéremelés is, valamint a hálapénz kivezetése - ez is a járvány időszaka alatt történt. A másik fontos folyamat volt a járvány idején kikényszerített digitális átalakulás.

Az infláció: valóban magasabb volt a piaci várakozásoknál, de nem volt magasabb annál, mint amit józan ésszel kalkulálni lehetett Varga Mihály szerint. A V4-ek között Magyarországon van a legalacsonyabb infláció.

Megemlítette a négy "stopot", köztük a kamatstopot, amit előző nap terjesztettek ki a lakáslízingre is - ezek miatt alacsonyabb, nem 10 százalékos az infláció.

2021-ben elsők voltunk az EU-ban a gazdasági növekedésben, ehhez meg kell maradnia az együttműködésnek a kamarákkal, vállalkozásokkal. Reménybeli felminősítéseink is függhetnek ettől - mondta.

(Kiemelt kép: Budapest, 2021. május 11. Varga Mihály pénzügyminiszter. MTI/Koszticsák Szilárd)