Történelmi csúcson a kórházak adóssága január végén
Egy hónap leforgása alatt 15 milliárd forint adósságot halmozott fel a magyar ellátórendszer, ez történelmi csúcsnak számít. A szakember szerint a probléma mögött egyebek mellett a rendszer alulfinanszírozottsága áll.
21,5 milliárd forint tartozással zárták 2023 első hónapját az egészségügyi intézmények a Magyar Államkincstár adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy egy hónap alatt 15 milliárd forintot halmoztak fel az ellátók és a modellváltó orvosegyetemek. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Napi.hu-nak azt mondta: ez veri 2021 januárját, ami eddig 11,3 milliárd forinttal volt a csúcstartó.
Nem csak a rezsi a gond
Rásky László szerint a tartozásállomány kiugró januári növekedése mögött több indok is áll.
- Az év végi adósságrendezésre készülve, az intézmények egy része a lehetősége határain belül minél nagyobbra növeszti az adósságát.
- Az év végi beszerzésekre az a feltételezés és tapasztalat is hatással van, hogy a következő év elején drágulni fognak az eszközök és a szolgáltatások.
- Az energiaárak növekedése.
A Kórházszövetség konferenciáján elhangzottak szerint a kórházak megemelkedett számláit a rezsivédelmi alapból fogják finanszírozni. A főtitkár szerint azonban a 15 milliárdos, egy hónapon belüli emelkedés figyelmeztető jel, és azonnali és hathatós változtatások szükségesek; elsősorban finanszírozási többletet kell biztosítani a magyar egészségügyi ellátórendszer számára.
A Magyar Kórházszövetség Konferenciáján Takács Péter, Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára újabb reformterveiről is beszélt: szerinte véget kell vetni a betegek túlfektetésének és a vattázásnak. A vattázás azt jelenti, hogy több beavatkozást könyvelnek rá egy betegre, mint amennyit elvégeznek. Például míg egy megyei kórház egy-egy esethez 6-7 ellátást jegyez fel, egy kis szakrendelőben vidéken 19-22 beavatkozást is könyvelhetnek egy betegre.
Rásky László szerint mindenképp növelni kell a finanszírozást
Rásky László szerint is valós problémát jelent a túlfektetés, ugyanakkor ezen technikák kialakulásának egyértelmű oka az elégtelen finanszírozás.
„...Ha megnézzük a GDP-arányos közfinanszírozást, akkor teljesen nyilvánvaló, hogy Magyarországnak pluszforrásokat kell az egészségügyi ellátórendszerre fordítania”
– mondta a szakember. Ha a vattázást és a túlfektetést kiveszik a rendszerből, az intézmények még brutálisabb adóságokkal fognak szembenézni.
Takács Péter arról is beszélt, hogy az egészségügyben a jelenlegi 40 százalékról 15 százalék alá akarják csökkenteni az egy indulós közbeszerzések arányát. Rásky László erre reagálva azt mondta: a jelenlegi rendszer sokszor olyan cégeknek kedvez, amelyek finoman fogalmazva sem szakmai szereplők.
Az Orvostechnikai Szövetség információi alapján idén arra sem indul új projekt, hogy felmérjék, ténylegesen mennyibe kerül a magyarok egészségügyi ellátása.
(Kiemelt képünk illusztráció: Panoráma felvétel a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ (MH EK, MH Egészségügyi Központ, Honvédkórház) a főváros XIII. kerületében, a Pap Károly utcában lévőépületegyütteséről. Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)