Ilyen lesz az idei tél
Megjelentek az első prognózisok az idei tél időjárása kapcsán. Nem sok jót ígérnek: nagy valószínűséggel száraz lesz a tél, ami a természet és a mezőgazdaság számára is súlyos csapás lesz.
A mérvadó időjárás-előrejelző modellek prognózisaiból az szűrhető le, hogy még a megszokottnál is "melegebb" és csapadékszegényebb lesz az idei tél Európában – írja a Dívány.
Az előzetes becslések szerint nagyobb mennyiségű hóra inkább csak a skandináv országokban mutatkozik komolyabb esély, hazánkban viszont - a földrész legtöbb országához hasonlóan - relatíve szárazak és enyhék lesznek a téli hónapok. Fontos azonban hozzátennünk, hogy a Severe Weather Europe korai beszámolója szerint a hómennyiségre a poláris örvény tevékenysége is komoly hatást gyakorolhat.
Hozzátették: az ECMWF nevű európai előrejelző modell szerint a december és február közötti periódusban az átlagot meghaladó hőmérsékleti csúcsokra van kilátás a földrészen, Nyugat-Európában pedig kifejezetten alacsony lesz a csapadékmennyiség. A kontinens egyes területein viszont akár jelentősebb mennyiségű hó is hullhat.
Összességében viszont inkább a skandináv országok lakói reménykedhetnek komolyabb mennyiségű hóban - ez pedig szomorú hír a téli sportok rajongóinak – írja a lap.
És a teljes magyar mezőgazdaságnak tesszük hozzá: a téli aszály ugyanis legalább akkora károkat okoz, mint a nyári.
Elképesztő felvételek: Gyalog is át lehet kelni a Tiszán
Ismét rendkívül alacsony a szőke folyó a Közép-Tisza vidékén. Van, ahol lényegében át lehet kelni rajta gyalog, de a szakemberek azt tanácsolják: ezt azért senki ne próbálja meg. A szoljon.hu rendkívül látványos videót, illetve képeket készített a rendkívüli aszály, az alacsony vízállás miatt Vezsenynél szinte félig kiszáradt Tiszáról.
Azt írják, Cibakházánál például ismét előbukkant az óriási homokpad, mely szigetként emelkedett ki a folyóból, és bárki meglátogathatja. A szőke folyó alacsony vízállása Vezsenynél is szemet gyönyörködtető homokszigeteket hozott létre.
A pénztárcánkat sem kíméli az aszály
A hőség borzasztó károkat okoz a magyar gazdaságnak. Megjelent az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) júliusi, meteorológiai és műholdas adatokra alapozott, szántóföldi kultúrákra vonatkozó elemzése. Következő napokban és hetekben derül ki, hogy az aszály mekkora kárt okozott. Mindezt az Agrárminisztérium (AM) közölte az MTV-vel. Mint ebből kiderül: a nyári délkelet-európai hőhullám hazai mezőgazdaságra gyakorolt számszerűsített hatását érdemes minél inkább adatokon alapuló modellek alapján vizsgálni.
A Hungaromet Zrt. agrometeorológiai adatai alapján elmondható:
az elmúlt időszak harmincnapos csapadékösszege az Alföld középső tájainak és a Felső-Tisza vidékének kivételével 20-50 milliméterrel elmarad az ilyenkor szokásostól. A nagy területi eltéréseket mutatja, hogy a középső országrészben sokfelé 20 milliméter sem esett, a Dunántúl nyugati kétharmadán jellemzően 30-70 millimétert, az Alföld keleti kétharmadán és északkeleten 50-90 millimétert mértek.
A szakemberek már 2022-ben arra figyelmeztettek, hogy a két évvel ezelőttinél nagyobb aszály is várható – írta akkor elemzésében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).
Megjegyezték: mind az 1794-es, mind az 1863-as, mind a 2022-es évet egy száraz időszak előzte meg. 1794-et megelőzően 1790-ben már aszály volt és 1793-ban is szárazság volt tapasztalható, szinte teljesen csapadékmentes őszi-téli időjárással. 1863-at megelőzően 1861 és 1862 is száraz is volt. Ezekhez az évekhez hasonlóan 2022-t megelőzően 2020-ban és 2021-ben is a sokéves átlagnál kevesebb csapadék hullott, idén pedig a sokéves átlagnál mintegy 45 százalékkal kevesebb.
További részletek itt.
(Fotó: Időkép)