TASZ: korai még örülni a civiltörvény eltörlésének
Az anyag ugyanis nem vész el, csak átalakul.
Korai annak örülni, hogy a magyar kormány eltörölte az adományozást korlátozó rendeletét a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint. A jogvédő szervezet a Népszavának nyilatkozva ezt azzal magyarázta, hogy a kormány nem hagyott fel azzal a törekvésével, hogy elhallgattassa a döntéseit kritikával illető civil szervezeteket. A TASZ szerint a Fidesz ugyanis csak új köntösbe bújtatta a korábbi civiltörvényt.
A jogvédő szervezet hangsúlyozta, bár az Európai Unió Bíróságon tavaly megbukott a 2017-ben elfogadott, civilszervezeteket megbélyegző törvény, de azóta másik lépett a helyébe. Egy új jogszabály született, mely szerint az Állami Számvevőszéket annak alaptörvénybe foglalt hatáskörével ellentétesen bízza meg olyan szervezetek ellenőrzésével is, amelyek nem részesülnek költségvetési forrásokból.
„Mi továbbra is megvédjük az adományozóink személyes adatait, és fellépünk az új civilellenes törvény ellen is, ami bizonyosan az elődje sorsára fog jutni”
– hangsúlyozta válaszában a TASZ. A jogvédő szervezet a kormány lépését értékelve azt írta: a civil szervezeteknek nagy erőt ad, hogy a működésüket tudatos polgárok támogatják önkéntes adományaikkal, ezért természetesen örülünk annak, hogy eltörölte a kormány az adományozást korlátozó, kizárólag a hatalmi céljait szolgáló rendeletet.
Felcsút rosszul járt volna
Májusban röppent fel a hír, hogy a magyar kormány új módot választott az Európai Bíróság döntése után a civilek megszorongatására. Az EU döntése után egy másik javaslatot terjesztettek be, mellyel lényegében felhatalmazták volna az Állami Számvevőszéket a közélet befolyásolására alkalmas civil szervezeteket ellenőrzésére. Erről itt írtunk.
A pénteki Magyar Közlönyből viszont kiderült, hogy eltörölték ezt a rendeletet. A döntés okáról az ATV kereste fel a magyar kormányt. Gulyás Gergely miniszter szombati válaszlevelében azt írta, hogy azért törölték el a rendeletet, mert „a kormány célja olyan adományozási környezet megteremtése, amely mindenki számára megismerhetővé, átláthatóvá teszi a civil szervezetek gazdálkodását.” Hangsúlyozta: nem az Európai Unió Bíróságának döntése miatt törölték a rendeletet.
A HVG arra hívta fel a figyelmet: azzal, hogy a kormány megszüntette volna az anonim adományozást, a NER-hez közeli alapítványoknak is listázniuk kellett volna a támogatóikat. A Felcsúti Utánpótlásért Nevelésért Alapítvány például eddig csak úgy jelölte az összesen közel 28 milliárd forint támogatás felajánlóit, hogy „más gazdálkodó”, a Nézőpont Alapítvány pedig „belföldi vállalkozásokról” írt.
(Kiemelt kép: Civil tüntetés a Hősök terén. Fotó: 168.hu)