„Tájékoztattuk kormányunk vezetőit”
A francia nagykövet úgy véli, a pécsi önkormányzat „öngyilkos” akciója elrettentheti a külföldi befektetőket. René Roudaut szerint ugyanis a Pécsi Vízművek esete nem helyi, hanem európai ügy. LAMPÉ ÁGNES interjúja.
Ön írásban kért magyarázatot Pécs polgármesterétől a városi vízmű „elfoglalása” után. Úgy tudni, őszintén megdöbbentették a történtek.
Egyenesen sokkolt, hogy Pécs vezetése ilyen módon, törvényt sértve kívánja megoldani az ügyet. A francia vállalkozó pedig egyszerűen nem akarta elhinni, hogy – a jognak és a szokásoknak ellentmondva – erővel mentek neki egy EU-tagországban. Egy civilizált jogállamban más módon kell eljárni. Írtam a pécsi polgármesternek, kértem, adjon magyarázatot arra, ezt mégis hogy gondolja. És kifejeztem az aggályaimat az egyeztetés nélküli, egyoldalú döntés miatt.
Kapott választ?
Csak annyit, hogy a pécsi közgyűlés úgy döntött, visszaveszi a Sueztől a tulajdoni hányadát, hogy száz százalékig önkormányzati cégre bízhassa a vízművek működtetését. Semmi más magyarázatot nem kaptam. Ha azt kérdezi, elégedett vagyok-e vele, a válaszom egyértelmű nem.
Ön azt állítja, egy ilyen akció elriaszthatja a külföldi befektetőket.
Ön szerint talán megnyugtatja őket? Egy ilyen lépés romboló hatású, és nemcsak a francia cégeket, hanem valamennyi Magyarországon működő külföldi vállalatot rosszul érint. Felteszik magukban a kérdést: érdemes-e folytatni, vagy le kell vonni a konklúziót, miszerint a külföldi befektetők itt nemkívánatosak. Pedig hát mégiscsak technológiát, pénzt hoztak ide, és megosztják az üzleti kockázatot, amiért cserébe jogosan veszik ki részüket a hozamból is. A Pécsi Vízmű esetében egy 25 évre megkötött szerződésről van szó. És épp most, amikor megtérül a beruházás, a vállalat jól működik, kijavította a vezetékeket, felújította a vízszolgáltatási rendszert, az önkormányzat szól, hogy tessék kiszállni?
Meglehetősen ingerült.
Hát még milyen ingerült lehet az a 350 alkalmazott, aki késve kapta meg a fizetését, és nem tudja, hogyan reagáljon az önkormányzat illegális, jogtalan beavatkozására. Az ügy nagyon nem tett jót Magyarország imidzsének.
A Pécsi Vízmű téma lesz Bajnai Gordon és Sárközy elnök közeli találkozóján is.
Tájékoztattuk kormányunk vezetőit. Reméljük, ha másként nem, Sárközy elnök közbenjárására az önkormányzat megváltoztatja a döntését, és lehetővé teszi a régi menedzsmentnek, hogy visszavegye az irányítást, és normálisan végezhesse a munkáját.
Az ügynek nálunk is komoly belpolitikai visszhangja volt.
Ehhez nincs mit hozzátennem. A szerződéseket be kell tartani. Bármilyen párthoz kötődik is egy város vezetése.
Franciaországban is történt hasonló, igaz, önöknél fizetésemelést követelő munkások zártak be vállalatvezetőket. Ott hogyan oldották meg a helyzetet?
Gyorsított eljárásban született döntés. A bíró 48 órán belül kimondta, hogy az akció törvényellenes. Az alkalmazottak néha jogtalan eszközökhöz nyúlnak, ami persze komoly hiba.
Ha a Suez bírósághoz fordul, gyanítom, jóval hosszabb procedúrára számíthat. Közben viszont a Tettye Zrt. berendezkedett, és megkezdte a munkát a Pécsi Vízműben.
A Tettye Zrt. semmiféle tulajdonjoggal, beruházással, létesítménnyel nem rendelkezik, még a folyószámlával sem. Akciója az önkormányzat öngyilkossági hajlamára utal. Mondja, ki tudott ilyen tanácsot adni a polgármester úrnak? Ez számomra misztikum. A legteljesebb sötétségben tapogatózunk ezzel kapcsolatban.
Magyarországon vannak ellenérzések a hazánkat – úgymond – gyarmatnak tekintő multikkal szemben, leginkább a szélsőjobb részéről.
A pécsi ügyet én tisztán jogi kérdésként kezelem. Magyarország Európa része, jogállam, ahol a törvényeket be kell tartani. Ez nem egy francia beruházóval kapcsolatos ügy, hanem elvi kérdés. Ha az önkormányzat úgy kívánja, egyeztethet a Suezzel arról, miként történjen a kivásárlás, de azt kizárólag a jog által meghatározott keretek között hajthatja végre. Bár a Suez maradni szeretne, de ha nem adnak neki lehetőséget, nyilván távozik. Reméljük, ez az egész csak elszigetelt, helyi csetepaté, és nem egy általános jelenség kezdete. Ha mégsem, akkor az Magyarország drámai visszafordulását jelentené.
Lapzártakor érkezett a hír: Bajnai Gordon miniszterelnök a Suez Environment francia vezetőivel folytatott megbeszélésén közvetítést ajánlott a felek között a Pécsi Vízmű ügyében.
„Jogi eszközeink nincsenek, de amennyiben félreértésekről, és nem tudatos akcióról van szó, a félreértések elsimításában ajánlottam segítséget” – mondta a kormányfő a megbeszélés után.
Bajnai francia nagyvállalkozókkal vett részt munkareggelin Párizsban, ahol sokan rákérdeztek a Pécsett történtekre.
„Minden befektető érdeklődve figyeli, milyen üzeneteket küld ez az ellenzéki vezetésű önkormányzat arról, hogyan képzeli a jövőt Magyarországon” – mondotta Bajnai.