Érettségi 2025: Rákosi-korszak és a Rákóczi-szabadságharc is előkerült a történelem feladatlapokban
Szerdán folytatódott a 2025-ös érettségi, szerdán a történelem feladatlapokat töltötték ki a vizsgázók.
Hétfőn kezdődött el a 2025-ös érettségi, május 5-én a magyar nyelv és irodalom feladatlapokkal kezdtek a diákok. Kedden a matematikával folytatódott a vizsga, szerdán pedig már a történelem feladatlapokat töltötték ki a diákok.
Ilyen kérdéseket tettek fel a diákoknak az érettségin
A vizsgázók összesen 180 percet kapnak a feladatsor megoldására középszinten. A vizsga két részből áll, az első részben rövid feladatokat kell megoldani, a második rész pedig az esszéírásról szól. Az Eduline cikkéből kiderül, hogy szerdán az alábbi témákkal kapcsolatban kaptak kérdéseket a diákok:
- Ókori görög és római építészet
- Hunyadi Mátyás háborúi
- Iszlám vallás
- Kapitalizmus
- Magyarországi katolikus megújulás
- Első ipari forradalom
- Zsidó emancipáció
- II. világháború
- Tanácsköztársaság
- Hidegháború
- Rákosi-korszak
- Magyarországon élő nemzetiségek
A lap megkérdezett egy szaktanárt, aki elmondta, hogy az érettségi első részében igyekeztek a szakkifejezéseket minél pontosabban számon kérni a diákoktól. Azt mondta, hogy olyan részletekbe is belemegy, ami nem megszokott az érettségin.
„Csak a rövid feladatokból ötöst szerezni nagyon nehéz lesz, mert ezek megoldásához alapos és biztos tudás szükséges”
– mondta a lapnak. Hozzátette, hogy ez a rész komoly kihívás elé állította a diákokat.
Példaként emelte ki a tanácsköztársaság témáját érintő feladatot, elmondta, hogy ez szokatlan részletre kérdezett rá. Elmondta, hogy az ipari forradalommal kapcsolatos kérdéssel hasonló a helyzet, bár a téma gyakori és klasszikus, olyan részlet került elő, amit tanórán ritkán érintenek. Azonban gyakorlatiasabb feladatok is voltak, melyek anélkül is megoldhatóak voltak, hogy a diákok mindent fejből tudnának.
Mélyebben kerültek elő a feladatlapban a vallással kapcsolatos kérdések. Valamint mélyebb történelmi ismeretre is irányultak kérdések, ilyen volt az a kérdés, ami Hunyadi Mátyás háborúira irányult.
A vizsgázóknak a második részben esszéket kellett írniuk, egy rövidet és egy hosszút. A rövid esszé témái a liberalizmus, Európa népessége a 20. század közepétől volt, ezek közül kellett választani. A hosszú esszé témái Rákóczi-szabadságharc és bethleni konszolidáció, a kettő közül kellett választani. Szabály, hogy a két választott esszé különböző korszakokra kell, hogy vonatkozzon: az egyik az ókortól 1849-ig, a másik pedig 1849 utáni időszakra.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)