Érettségi 2025: túrórúd és a halmazok is előkerültek a matematika feladatlapokban
Elkezdődött a 2025-ös érettségi, mutatjuk, milyen feladatokat kellett a diákoknak megoldaniuk kedden, a matematika napján.
Május 5-én elkezdődött a 2025-ös érettségi időszak. A vizsgázók hétfőn a magyar nyelv és irodalom feladatsorokkal indítottak. Idén is két részből állt, a szövegértés mellett irodalmi, műveltségi tesztet is ki kellett tölteniük a diákoknak, és a szövegalkotási feladat sem maradt el. Kedden a matematikával folytatódott az érettségi, mutatjuk a feladatokat!
Ilyen feladatokat kaptak a diákok az érettségin
A matematika a szokás szerint két részből áll, az első részre 30 pontot kaphatnak a diákok, a másodikra pedig 70 pontot. Az első feladatlap több rövidebb feladatból áll, a második rész pedig hosszabb példákból épül fel. Az első részre a vizsgázóknak 45 percük volt, 10-12 feladatot kell megoldaniuk.
Az Eduline beszámolója szerint, idén a feladatsor első részében halmazok, egyenlet a valós számok halmazán, gráfok és vektorok is szerepeltek. Emellett a diákoknak térfogatot, mértani sorozat összegét is kell számolniuk. A lap által megkérdezett szakérő azt mondta, hogy első rész első hét feladata klasszikus értelemben vett mintapélda, emiatt különösebb problémát nem okozhatott a vizsgázóknak.
„A sodrófadiagramos feladat egy kicsit pepecselősebb, sokat kell számolni, viszont négy pontot ér. Ilyenre eddig az első részben nem nagyon volt példa”
– mondták a szakértők a lapnak. Azt is elmondták, hogy a vektoros és a koordináta-geometriás esetleg nehezebbnek érezhették a diákok, mivel a NAT miatt ezt a témakört rövidítették, és lehetséges, hogy a matekórán kisebb fókuszt kapott.
Az utolsó feladat, ami valószínűség-számításos volt, azonban sokaknak jelenthetett problémát a szakértők szerint, és akár értékes pontok is elveszhettek.
A második részben három, egyenként 9-14 pontos feladatot tartalmaz, és mindegyiket meg kell oldani. A feladatlap B részében három, egyenként 17 pontos feladat vár a diákokra, amik közül kettőt kell választani, és azokat megoldani. A második részben az érettségizőknek egyenletet kellett megoldaniuk a valós számok halmazán, téglalap kerületét kell kiszámolniuk a második részben.
Szerepelt még a feladatlapban a négyszög szögei és a függvény jellemzése is. A B részben túrórúddal, légnyomással és a telefonhívásokkal kapcsolatos szöveges példák voltak, ezeket kellett megoldaniuk a diákoknak. Az Eduline megkérdezett egy szakértőt a példákról, aki elmondta, hogy 13. feladat és a 14. síkgeometriás feladat könnyű volt, akik tudták, hogy milyen képleteket kell behelyettesíteni, könnyen megoldották a feladatot. A függvényes feladatban a táblázat egyik sorában pontatlan volt a megfogalmazás, ez okozhatott gondot.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)