Agykarbantaró matekpélda a matekérettségi napjára: ki tudja ezt fejben számolni 15 másodperc alatt?

A végzős középiskolások ma néztek farkasszemet a matekérettségi feladatsorával: mi csak egyetlen példát mutatunk, de ennek fejben is mennie kell!

2025. május 6., 13:23

Szerző:

Ma volt a matekérettségi, ezért a szokásos hétfő helyett ezen a héten kedden jelentkezünk egy agykarbantartó számtanfeladattal. Egy gyors fejszámolással tesztelheti a tudását és képességeit, és kérjük, hogy ne a fent látható részletet próbálja meg megfejteni, hiszen a teljes feladvány ezúttal is alább található. De előbb egy visszaszámlálóval kezdünk azok kedvéért, akik szeretik próbára tenni magukat és van kedvük időre játszani. Úgy saccoljuk ugyanis, hogy egy jó matekosnak ez 15 másodperc alatt menni fog, hiszen egyszerű alapműveletekről van csak szó. Amennyiben úgy érzi, hogy önnek is menni fog, indítsa be most a videót, aztán görgessen lejjebb – a visszaszámláló hangjelzést ad majd, amikor letelt az idő!

Agykarbantartó matekpélda a matekérettségi napjára

Végezze el az alábbi műveletsort, és válasszon, hogy a négy megoldáslehetőség közül melyik a helyes!

 Ábra: 168.hu/Gyulai Bence

Nos, önnek mi a tippje? Alább ellenőrizheti, csak görgessen egy kicsit, ha kész van!

A megfejtést az oldal alján találja

 

Máris mutatjuk a megoldást, de a biztonság kedvéért még ideszúrunk egy random zenei videót. Ennek a funkciója mindössze a helykitöltés, csak azt a célt szolgálja, hogy a helyes megoldás minél távolabb legyen a feladványtól, hogy minél kisebb legyen az esélye, hogy valaki azt véletlenségből idejekorán meglátja.

Itt a megoldás

Először is ugye a műveleti sorrendre kellett figyelni ebben a feladványban. Egy rutinos matekos ugye először a zárójelbe tett műveleteket végzi el, aztán az osztásokat-szorzásokat, és csak ezek után az összeadásokat-kivonásokat. Ezek után végülis nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy az ember fejben szorozgasson-kivonjon-hozzáadjon, de azért brutálisan le lehet egyszerűsíteni ezt a feladatot úgy, hogy ne kelljen száz feletti számokkal fejben műveleteket elvégezni.

Annyit kell mindössze észrevenni, hogy a példa közepén levő kifejezés mivé alakul át: 10×(9+3)=10×12.

Azaz a feladat úgy kezdődik, hogy 12×11–10×12 – vagy talán látványosabb, hogy hova szeretnénk kilyukadni, ha az első szorzásban felcseréljük a számokat: 11×12–10×12. Ha veszünk bármiből tizenegyet és utána elveszünk ugyanabból tízet, akkor ugye egy marad ebből a bármiből. A bármi ebben a feladványban a 12. Úgy is lehet fogalmazni, hogy a tizenkettest érdemes kiemelni, mert 11×12–10×12=12×(11–10)=12×1=12. Az első négy művelet elvégzése után tehát 12 a végeredmény.

Ebből már csak fejben ki kell vonni kettőt és hozzá kell adni egyet, amit aztán már tényleg nem középiskolai szint fejben kiszámolni. A végső végeredmény és egyben a helyes válasz tehát:

C: ?=11.

Az igazi idei matekérettségi feladatairól itt olvashat bővebben.

(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)