Szavak a szemétben
A közvélemény-kutatások ideje ez. Utcán, telefonon, internetes címünkön, lakásajtón bekopogtatva faggatnak arról, mit vásárolunk, melyik női celeb melle formásabb, mennyire kedvelünk politikusokat, pártokat, s hogyan látjuk, helyes irányba mennek-e a dolgok. A kérdezők sorába belépett a magyar nyelv iránt elkötelezett Tinta Könyvkiadó is, amely harmadik alkalommal zárta felmérését arról, mely szavak jellemezték leginkább a mögöttünk hagyott évet.
Reprezentativitásról persze szó sincs, hiszen ez az ezer körüli voks legfeljebb arra alkalmas, hogy naplószerű lenyomatát kapjuk egy-egy év történéseinek. Meg arra, hogy lássuk: a szavaknak ugyanolyan árfolyamuk van, mint forintnak, pártnak, politikusnak. Jönnek, vannak, aztán eltűnnek, ahogy az a polgárral, a dakotával vagy Torgyánnal történt. A helyüket egy időre átveszik a hajózásiak (gyorsnaszád, zátony), a nemzet dicső korszakaiból valók (szabadságharc, forradalom), hogy aztán ők is a feledés szemétkosarában végezzék, mint az a szerencsétlen puma. A pannon.
2009-ben taroltak a járvánnyal kapcsolatos szavak: H1N1, influenza, vírus, védőoltás. 2010-et másfajta események tették emlékezetessé: a vörösiszap, az árvíz és a katasztrófa nyert a Fidesz, a fülkeforradalom és a kétharmad előtt. Orbán neve akkor a 23. volt a listán (most csak a 37.), a vuvuzela pedig a káosz és a csőd között a 29. lett. A 2009-es, 2010-es és 2011-es év helyezései szerint az első tízben van a szegénység (kétszer a 8., most pedig 10. a helyen) és a bizonytalanság (8., 13., 11.). A friss listán ott vannak korunk divatszavai is: a végtörlesztés, a devizahitel, az adós, a frank, az IMF, az adósságcsapda, az adósságspirál, a leminősítés meg a bóvli.
Évről évre egyre szomorúbb lesz a Tinta felmérésének szóanyaga. Gondolnák-e, hogy melyik szó vezet már harmadik éve? Nos, a válság. Mégpedig kiábrándító fölénnyel: rendre kétszer, de volt úgy, hogy négyszer annyian említették, mint az adott év második helyezettjét.
Tudjuk, volt már kísérlet éveknek szavakhoz rendelésére:
2011-et a megújulás, 2012-t az elrugaszkodás, 2013-at pedig az emelkedés évének ígérte két éve még Orbán Viktor, miközben a megszorítást tiltólistára tette kommunikációjában a Fidesz. Megjelentek viszont az olyan nyelvújítói lelemények, mint a kizárólag a politikai ellenfelekre alkalmazhatók – népnyúzó, hazug –, a többszörösen összetettek – azelmúltnyolcévbűnei, kommunistaliberálisösszeesküvés – és a fregolik, az eredetinek mára épp az ellenkezőjét jelentők: remény, növekedés, adócsökkentés, munkahelyteremtés, biztonság.
Szegény szavak. Láthatóan gyorsan veszítenek az értékükből. Fogynak, mint a kétharmad.
Önök viszont ne feledjék: az idén éppen elrugaszkodunk. Kapcsolják tehát be a biztonsági övet. Már akinek jutott.