Szarral kent cellafalra panaszkodott Schadl

Egy éve került magánzárkába a több százmilliós korrupció vádjával letartóztatott Schadl György, aki változatlanul a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke. Egy most előbukkant írásbeli panasz szerint tűrhetetlennek tartotta a fekáliával összekent, poloskás zárkát, sérelmezve az egyenlő bánásmód jogának semmibevételét.  

2023. március 2., 11:52

Szerző:

A dokumentumot Schadl ügyvédje, Kardos Éva fogalmazta meg 2022 februárjában. Mint írta „mélyen sértik az emberi méltóságot, és semmiben sem felelnek meg a jogszabályoknak, illetve az európai uniós előírásoknak. Védencem a letartóztatása ideje alatt mindvégig példás magatartást tanúsított, a hatóságokkal mindenben együttműködött, magatartása ellen soha semmilyen kifogás vagy panasz nem merült fel” – idézi a Telex.

Jelezte továbbá, hogy „senkinek nem könnyű az ilyenfajta életmódváltás”, de szerinte védence „kiválóan alkalmazkodott a számára szokatlan börtönviszonyokhoz”. Ezért is lepte meg, hogy Schadl magánzárkába került, ahol „a fal emberi fekáliával (szarral) van bekenve, hemzsegnek a poloskák”. Bár a Végrehajtói Kar elnöke „hat órán keresztül próbálta kitakarítani az igencsak szűkre szabott celláját, de teljesen sikertelenül”.

„Értem, hogy a nyomozó hatóság mindenképpen nyomást akar gyakorolni Védencemre, ezt a nyomozás érdekeit szem előtt tartva meg is teheti – de csak a jogszabályok és az ide vonatkozó előírások keretei között” – sorolta a fenntartásait az ügyvéd a beadványban. „Az egyenlő bánásmód alapelvének érvényesülnie kell a büntetőeljárás minden szakaszában, egy jogállamban megengedhetetlen az ilyen, emberi méltóságot semmibe vevő eljárás” – tette hozzá.

Nem kímélte a bűnügy másik főszereplőjét, Völner Pált sem. Mint írta „elfogadhatatlan, hogy amíg Védencem bűntársa változatlanul parlamenti képviselő és az Esztergom feletti ingatlanában szabadon él és intézi ügyeit, addig Védencemet nemcsak hogy letartóztatásban tartják, hanem minden ok nélkül majd öt hónapos letartóztatási idő után magánzárkába helyezik”.

Kardos Éva a Telex megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy panaszukat a BV intézetparancsnoka alaptalannak találta és elutasította. A Fővárosi Főügyészség Büntetés-Végrehajtási Törvényességi Felügyeleti és Jogvédelmi Osztálya viszont már 2021 májusában részben helyt adott a panasznak, és megállapította, hogy az intézet nem biztosította maradéktalanul az egészséges elhelyezéshez való jogot.

„Ezt követően védencem fogvatartási körülményei a lehetőségekhez képest javultak” – tette hozzá az ügyvéd és hozzátette: nem indítanak kártérítési pert a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága ellen.

(Kiemelt kép: 168.hu montázs. Forrás: Miskolci Egyetem, MTI)