Szaporodnak a hazai akkugyárakban eltussolt megbetegedések

„Maradtunk, amíg rosszul nem lettünk” – kormányhivatali jegyzőkönyvek részletezik a baleseteket a komáromi és iváncsai akkumulátorgyárakban történt, elhallgatott eseteket.

2023. augusztus 31., 12:27

Szerző:

Az elmúlt három évben egyre több nyilvánosságra kerülő eset bizonyítja, hogy előkészületlen és veszélyes a tömeges hazai akkumulátorgyárak telepítése. Mérgezések, üzemi balesetek, hiányzó vagy elégtelen védőfelszerelés, rákkeltő és más veszélyes anyagoknak való kitettség – az SK Battery Manufacturing Kft. komáromi és iváncsai akkumulátorgyáraiban történt esetekről számolt be a hvg360 összeállítása a kormányhivatali határozatokra hivatkozva.

2021. júniusában a komáromi üzemben három munkás szenvedett mérgezést, miután súlyosan rákkeltő anyagot kellett mozgatniuk.

Bár az SK Battery rákkeltő anyagokkal dolgozik, de az nem nyilvános, hogy pontosan mikkel, a saját munkásaikat sem feltétlenül tájékoztatta arról, hogy pontosan milyen anyagokkal dolgoznak, sőt, megfelelő védőfelszerelést sem mindig kaptak – írja a hvg360 a kormányhivatali dokumentumok alapján.

Egy határozat alapján egy alkalommal három munkás azért lett rosszul, mert megfelelő védőfelszerelés nélkül kellett kiönteniük a hibás akkumulátorcellák tárolására használt vizes tartályokat. Ebben a vízben hidrogén vagy hidrogén-fluorid szabadulhat fel, ami súlyosan rákkeltő, mérgező anyag. A tartályokat egy olyan helyiségben mozgatták, ami nem erre volt tervezve, nem volt benne rendes elszívó berendezés. Mint kiderült, a védőfelszerelésük sem volt megfelelő, ugyanis belélegezték a gázokat, és mindhárman kórházba kerültek.

Mindezért mindössze 360 ezer forintot kellett fizetnie a cégnek.

 2022. január 14-en lettek rosszul a dolgozók, miután egy gyártósor meghibásodott, kigyulladt és mérgező gázok szabadultak ki. „Nagyjából húsz-harminc perc múlva nekem is fájni kezdett a fejem.

„Anett a sor másik oldalán dolgozott, vele együtt jöttünk ki. A mosdóban Niki már hányt” 

– így írta le a január 19-i esetet egy dolgozó a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal ellenőrének. Előző este üzemzavar volt a gyárban, tűz ütött ki. Másnap késve bár, de munkába állhattak a dolgozók, de hamarosan „erős, szúrós, fojtó szagot” kezdtek el érezni, aztán füstölögni kezdett a gyártósor. Ezt jelezték a műszakvezetőnek, aki utasította őket, hogy maradjanak.

„Így bent maradtunk, amíg rosszul nem lettünk. Nehéz légzés, torokkaparás, szem- és szájszárazság, szédülés, hányás” – idézte fel a történteket később egy munkás az ellenőrnek. Közben a szag a gyár más részlegeihez is eljutott már. A hatóságokat végül a munkások riasztották, a mentők és a katasztrófavédelem is kivonult. A levegőben hidrogén-cianidot és ammóniát találtak.

Az esetet követően 1 579 500 forintos büntetést szabtak ki a cégre.

2022. áprilisában nikkelt és egyéb káros anyagokat találtak a munkások szervezetében. Összesen 48 komáromi munkás szervezetében mutattak ki nikkelt, az SK ennek ellenére csak öt esetet jelentett be. Többek szervezetében metanolt, alumíniumot, krómot és kobaltot is találtak.

Ezt az SK Battery megúszta egy figyelmeztetéssel – írja a portál.

Májusban áramütést szenvedett egy munkás. Egy magyar munkást ért áramütés, miután a kisujja hozzáérhetett egy gép ionizálójához, amiben még áram volt. A baleset után az SK azonnal befedte ezekben gépekben az ionizálókat.

A cég itt is megúszta egy figyelmeztetéssel.

Szeptemberben tűz ütött ki az üzemben, amit a munkások eloltottak, de nem volt védőfelszerelésük, ami megakadályozta volna, hogy a füsttől mérgezést kapjanak. Tisztázatlan körülmények között kigyulladt egy cella. A tüzet eloltották, de a munkások közül senki nem viselt olyan védőfelszerelést, ami megvédte volna őket az égés során felszabaduló mérges gázoktól. Nem azért, mert nem akartak, ilyen felszerelések egyszerűen nem is voltak kihelyezve az épületben.

A büntetés: figyelmeztetés.

Iváncsán 2023. júniusában 12 ember lett rosszul, a beruházó nem jelentette be, hogy rákkeltő anyagokkal dolgoznak. A hvg360 által megszerzett dokumentumok szerint a dolgozók azután lettek rosszul, hogy egy NCM nevű anyag szabadult fel. Az NCM kobalt, lítium, mangán, nikkel, hidrid és dioxigén keveréke, rákkeltő anyag. A dokumentumok szerint volt olyan dolgozó, akit nem is tájékoztattak arról, hogy ezzel az anyaggal dolgozik. Sehol nem voltak az NCM jelenlétére figyelmeztető jelzések, és nem volt légtérmérés sem, amivel a levegő szennyezettségét vizsgálták volna. A rákkeltő anyagokkal dolgozók részére elkülönített öltözők sem voltak.

A cég nem jelentette be, hogy rákkeltő anyagokkal dolgoznak az üzemben, ezért 14 millió forintot kellett fizetnie.

(Kiemelt kép: illusztráció – a debreceni akkumulátorgyár ellen tüntető tömeg. Forrás: Debreciner FB-oldal)