Furcsa helyen látták az orosz ragadozót
A ragadozó madár nem várt helyen bukkant fel.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén bukkant fel a területen ritkán látható ragadozó madár, az uráli bagoly.
Ritkán fordul elő
Az uráli bagoly alapvetően Oroszország területén terjedt el, síkvidéki területen pedig nem igazán lehet látni. Magyarországon inkább az Északi-középhegységben jellemző az előfordulása – írja a berek.hu. A uráli bagoly egyébként az itthon előforduló bagolyfajok közül az uhu után a második legnagyobb termetű.
Inkább télen
A portál cikke szerint síkvidéki területen főleg csak télen látható, Dévaványai-Ecsegi pusztákon utoljára 5 évvel ezelőtt figyelték meg. A Nemzeti Park területén megjelenő baglyok egyébként jó eséllyel épp az Északi-középhegységből vagy az Erdélyi-szigethegységből érkeztek. Uráli bagoly amúgy közeli rokona a hazánkban is jelenlévő macskabagolynak.
Telelő fülesbaglyok
Ahogyan arról lapunk is beszámolt 2024. januárjában a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) elkészítette a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felmérését. A beérkező adatok szerint január végén hazánkban megközelítőleg 12 ezer erdei fülesbagoly telelt –tudatta akkor az MME. A számolásoknak köszönhetően évről évre bővülő adatsorokból sok következtetés vonható le: az idei kapcsán az egyik legsokatmondóbb a baglyok által elpusztított kisrágcsálók kimagasló száma lehet. Figyelembe véve, hogy egy-egy erdei fülesbagolynak legalább napi átlag két és fél egér vagy mezeipocok-méretű zsákmányállatra van szüksége, a kicsivel több mint három téli hónap száznapos telelési időszakával számolva a baglyok 2 907 250 rágcsálót pusztítanak el a 2023/2024-as telelési időszakban.
A leggyakoribb Magyarországon
Az erdei fülesbagoly egyébként Magyarország leggyakoribb bagolyfaja. 2020-ban az év madarának választották. Rendszeresen fészkel hazánk területén, nem vonul, sőt inkább hozzánk repülnek a társaik. Télen ugyanis az állomány felszaporodik, mert északabbról is érkeznek egyedek. További részletek ebben a cikkünkben.
(Kiemelt képünkön egy uráli bagoly, Fotó: Shutterstock)