Orosz avantgárd a Galériában
A művészet forradalma a címe a Magyar Nemzeti Galéria január végén nyíló kiállításának, amely a Jekatyerinburgi Szépművészeti Múzeum avantgárd gyűjteményének jelentős alkotásait mutatja be.
A múzeum avantgárd kollekciójának története a forradalom utáni időkre nyúlik vissza: 1918-tól Moszkvában működött a Közoktatásügyi Népbiztosság, amelynek művészeti vezetői a kétmillió rubeles állami pénzalapból a legmodernebb avantgárd művekből vásároltak, amelyeket aztán szétosztottak az ország különböző, erre a célra létrehozott múzeumai között. Persze a sztálini idők kultúrpolitikájának sematizmusa nem tűrte az avantgárd gondolkodást. Malevics, Tatlin, El Liszickij, Rodcsenko alkotásait ezért a múzeumi raktárak legmélyére száműzték. Az oroszországi vidéki múzeumok azonban a tiltás évtizedeiben is igyekeztek veszteség nélkül megőrizni e pótolhatatlan darabokat.
– Az orosz avantgárd a 20. század elején olyan zseniális újításokat hozott a modern művészetben, amelyek mind a mai napig fontos inspirációt jelentenek. Hihetetlenül izgalmas korszakról van szó, amikor az avantgárd művészek egy rövid időre a forradalmi kultúrpolitika hivatalos, mértékadó vezetői lehettek. A nyugat-európai és amerikai absztrakt festészet, a modern ipari formatervezés és építészet sokat merített az orosz avantgárd alapvető művészeti felfedezéseiből. Már alig várom, hogy eredetiben láthassam Malevics, Kandinszkij, Popova, Rozanova, Larionov, Goncsarova és a többiek képeit. A kiállításon korabeli dokumentum- és művészfilmrészletekkel is megidézzük ezt a kivételesen izgalmas történelmi korszakot – mondta a 168 Órának Gergely Mariann művészettörténész, a kiállítás kurátora.
A művészet forradalma január 29-én nyílik, és május 1-jéig megtekinthető a Magyar Nemzeti Galériában.