Orbánra nehéz tél vár
A magyar tüntetések sorát és annak okait elemzi a Newsweek Polska legújabb számában Jacek Pawlicki. Mint írja, Orbánra nehéz tél vár – és nem az időjárási előrejelzések miatt, hanem mert „egyre nagyobb a társadalmi elégedetlenség a jobboldali populizmusa iránt”. Igaz, a társadalom ellenállási mozgalma nem helyettesíti az ellenzéket, de rákényszerítheti Orbánt politikájának megváltoztatására.
Két hónapja a magyarok demonstrálnak, újra és újra kimennek az utcára, hogy a konzervatív kormány politikája ellen tüntessenek. Néha többen vannak – így volt ez október végén, amikor százezer ember ment ki Budapest utcáira, hogy az internet megadóztatása ellen tiltakozzon (ettől a kormány el is állt), november 18-án tízezren követelték Orbán lemondását, aki véleményük szerint eltűri a korrupciót a hatalom csúcsán. Most vasárnap is volt kormányellenes demonstráció, ezúttal a költségvetési megszorítások miatt, s a szakszervezetek hétfőn szerveztek megmozdulást ugyanezen okból.
A kormányellenes tüntetések a magyar lélek részévé váltak, tekintet nélkül arra, kik kormányoznak. 2006-ban a magyarok tömegesen demonstráltak a korrumpált baloldali kormány és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen, aki bevallotta, hogy a választások előtt hazudott az ország gazdasági helyzetéről, hogy nyerjen. A magyarok dühösek voltak, ennek dacára a Gyurcsány-tábor négy évig hatalmon maradt. A számlát a hazugságért, a korrupcióért és Magyarország fatális gazdasági helyzetéért 2010-ben állították ki a magyarok, amikor tömegesen szavaztak Orbánra. A jobbközép Fidesz alkotmányos többséget szerzett a parlamentben – ennek köszönhető többek között, hogy a választási törvény megváltoztatásával és az ellenzék szétosztottságával ezt meg tudta ismételni 2014-ben – írta Pawlicki.
Orbán kormányzásának több mint négy esztendeje alatt többször is megváltoztatta az alkotmányt, maga alá rendelte – vagy megfélemlítette – a médiát, a kulcsfontosságú intézményekbe saját embereit tette, szembefordította magával a nagy külföldi cégeket, többek között azzal, hogy új adókat vetett ki a bankokra és a szupermarketekre, geopolitikájában pedig veszélyesen kezdett el az unió és Oroszország között lavírozni.
A magyarok a magyar állam helyett a Fidesz államában élnek. Mintha minden jogszerűen történne, mert kétharmaduk van a parlamentben, és Orbán pártja minden, még a legabszurdabb és ellentmondásosabb törvényt is megszavazhat – mint például legutóbb a Fidesz képviselői által elfogadott javaslatot a kötelező drogtesztről az újságírók és a politikusok számára (2015-ben kell megszavazni). A demokrácia Magyarországon spanyolfal lett, amely mögött áll a vezető egy vízióval (mert Orbánnak az van), és fejtetőre állítja az országot. Magyarországon a nyugati demokráciák számára szent „fékek és ellensúlyok” szabályát is felforgatták.
Egy normális nyugati országban a hatalmat a szabad média és az ellenzék kontrollálja, és ha a hatalom megengedi az azzal való visszaélést, előbb vagy utóbb elszámoltatják. Nem mondom, hogy Magyarország diktatúra, de a magyar média gyenge (saját maguk tesznek szájkosarat magukra attól való félelmükben, hogy elesnek a kormány reklámjaitól), az ellenzék pedig állandóan szétesik. A karizmatikus vezetőtől megfosztott balközép nem tudja meggyőzni és magához vonzani az egyre fáradtabb és a Fideszből kiábrándult magyarokat.
Orbán ellenfelei – s ezek száma egyre növekszik – ellenezhetik politikáját az interneten (amit a Fidesz nem ellenőriz) és az utcákon. Ami érdekes, hogy az utóbbi hónapok tüntetései mögött alulról jövő társadalmi mozgalmak állnak, amelyek a Facebookon keletkeztek, de ezek nem helyettesítik sem a szabad médiát, sem az igazi ellenzéket, de engedményekre kényszeríthetik a hatalmat – amint ez az internet megadóztatása esetében is történt.
Ha semmi katasztrófa nem történik, a Fidesz és Orbán Magyarországon 2018-ig kormányozhatnak. És a körmükre egyelőre csak az utca néz... – írta Pawlicki.