Milliókat lehet keresni vele, mégis alig ismeri valaki: új szakma robban be itthon
Az űrmérnöki pálya Magyarországon is egyre keresettebbé válik, jelentős karrierlehetőségeket kínálva a műszaki területen tanulóknak és dolgozóknak. Ez az a szakma, amivel milliókat kereshet.
Az űrmérnöki szakma, amely korábban sci-fi filmek világához tartozott, ma már valós és elérhető karrierlehetőség Magyarországon is. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) 2022-ben indította el űrmérnöki képzését, amelyre elsősorban villamosmérnöki, mechatronikai és más műszaki-informatikai háttérrel rendelkező hallgatók jelentkeznek. A képzés nemcsak elméleti tudást nyújt, hanem ipari kapcsolatokat és nemzetközi lehetőségeket is biztosít – számol be róla a Pénzcentrum.
De mivel foglalkozik, aki az űrmérnöki szakmát választja?
Bacsárdi László, a BME oktatója elmondta, hogy az űrmérnökök különböző, űrkutatáshoz és űrtechnológiához kapcsolódó mérnöki, tervezési, fejlesztési, gyártási és üzemeltetési feladatokat látnak el. Ez magában foglalja a Föld körül keringő műholdak és a Naprendszert kutató űrszondák építését, valamint a Földön zajló különböző jelenségek vizsgálatát.
Az űrszektor két fő ágra osztható: az „upstream" terület, amely az űreszközök fejlesztését és világűrbe juttatását foglalja magában, valamint a „downstream" terület, ahol a műholdakról érkező adatokat felhasználva különböző szolgáltatásokat fejlesztenek. Az űrmérnökök mindkét területen részt vehetnek, akár az űreszközök megépítésében, akár új szolgáltatások kidolgozásában és megvalósításában.
Magyarország 2015-ben teljes jogú tagként csatlakozott az Európai Űrügynökséghez, ami jelentős lendületet adott az űripar hazai fejlődésének. Azóta egyre több fiatal érdeklődik az űrmérnöki pálya iránt, és a BME tapasztalatai szerint az érdeklődők száma folyamatosan növekszik.
Az űrmérnöki pálya tehát nemcsak izgalmas és innovatív, hanem jelentős karrierlehetőségeket is kínál a magyar fiatalok számára, akik időben felismerik és kihasználják ezt az új lehetőséget.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)