Orbán miniszterelnök nyomás alatt
Ismét több ezren tiltakoztak Orbán Viktor ellen. McCain amerikai szenátor „diktátornak” nevezte a magyar kormányfőt – olvasható a Die Presse nemzetközi oldalán megjelent szerkesztőségi cikkben.
Magyarországon nem csendesedik a tiltakozási hullám: az elmúlt hetek nyolc tüntetésén több tízezren vonultak az utcákra, hogy tiltakozzon az Orbán Viktor vezette jobboldali konzervatív kormány ellen.
Csütörtökön este több ezren gyűltek össze a budapesti parlamenti épület előtti Kossuth téren. A tömeg „Maffia-kormány” vagy „Mi nem tudunk annyi adót fizetni, mint amennyit ti loptok” feliratú transzparensekkel vonult Áder János államelnök székhelyéhez és azt kiabálta: „Áder –kopj le!”. A korrupció elleni harc jegyében a tüntetők a Nemzeti Adó- és Vámhivatal független átvizsgálását követelték. Korrupciógyanús ügyek miatt többször is lemondásra szólították fel Vida Ildikót, a hivatal vezetőjét. Az USA novemberben beutazási tilalmat rendelt el ellene. Azzal vádolták, hogy amerikai cégeknek kárt okozó korrupciós ügyekbe keveredett. A következmény: diplomáciai feszültség az USA és Magyarország között.
A hét elején pedig McCain amerikai szenátor egyik kijelentése váltott ki felháborodást: a republikánus politikus „neofasiszta diktátornak” nevezte Orbán Viktort. Beszédében McCain óvott Colleen Bell TV-producer kinevezésétől új magyarországi nagykövetté. Magyarország „nagyon fontos ország, ahol rossz dolgok történnek”. Bellnek, aki leginkább a „Gazdagok és szegények” című szappanopera producereként ismert, nincs semmiféle politikai tapasztalata, sem a nyelvet, sem az országot nem ismeri, ami elfogadhatatlan egy ilyen kényes helyzetben levő ország esetében – hangsúlyozta McCain.
Első reakciójaként Szijjártó Péter magyar külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy „a magyar választók döntését” mindenkinek tiszteletbe kell tartania. A budapesti ideiglenes amerikai ügyvivőt berendelték a külügyminisztériumba.
Közvélemény kutatási értékek a pincében
Növekszik a nyomás az Orbán-kormányon: az internetadó volt az első, amely több tízezer embert kivitt az utcára. Végül a kormány elvetette az adót. Azután jöttek a tüntetések az Oroszország iránti egyre szorosabb elkötelezettség, az adópolitika, illetve a Paksi Atomerőmű kibővítése ellen. A közvélemény kutatások szerint novemberben egyharmaddal csökkent a kormányzó Fidesz-MPSz népszerűsége. Most Orbán levonja a következtetéseket, és lecseréli a kommunikációs stábjának munkatársait. (ag./red.)
(
Fordította: dr. Gonda László