Orbán János Dénes a kecskére káposzta kormányzati metaforája

Orbán János Dénes tartozásai miatt pereket veszített, és közben közpénzek milliárdjairól rendelkezik – tudta meg a 444.

2024. március 11., 13:53

Szerző:

Orbán János Dénes a magyar irodalom egyik központi figurája lett az elmúlt években. Az erdélyi származású író többek között állami íróakadémiát vezet, tagja a Magyar Művészeti Akadémiának, az NKA Szépirodalmi Kollégiumának vezetője. A fenti tisztségeinek köszönhetően közpénzek milliárdjairól rendelkezhet, csak az éves NKA-támogatások összege százmilliós nagyságrendű. Mindezeket a pozíciókat úgy birtokolja, hogy nem mondható pénzügyileg túl stabilnak – írja a 444.

Orbán János Dénes korábban a Magyar Idők nevű kormánylap kulturális rovatvezetője volt, majd elindította az Előretolt Helyőrség Íróakadémiát, amit százmilliókkal támogatott az állam. Saját magáról elnevezett műsora is volt a köztévében. A 444 tavaly számolt be róla, hogy dőlt a közpénz Orbán János Déneséktől ahhoz az üzletemberhez, aki korábban tízmilliókat adott neki kölcsön. A 2010-es években Böszörményinek ingatlan-nyilvántartási adatok szerint több tízmillió forinttal volt adósa Orbán János Dénes, ide érkezett az NKA -tól jelentős pályázati támogatás. 

Orbán János Dénestől több százezer euró kölcsönt vontak le peres úton, de pénzhamisítás miatt is megbüntették korábban

1999. szeptember 14-én 500 000 lejes pénzbírságot kapott a kolozsvári bíróság büntetőjogi eljárásában két magyar nevű kolozsvári lakos, a 379/1999. számú ítéletben emellett kötelezték őket fejenként 200-200 ezer lejes perköltség megfizetésére is. Az ügyben az egyik vádlott, majd elítélt személy a huszonhat éves, brassói születésű, az egyetem miatt néhány évvel korábban Kolozsvárra költözött Orbán János Dénes.

Orbánt és tettestársát pénzhamisítás és csalás bűntettével összefüggésben elkövetett érmehamisítás, az 1968. évi román Btk. 215. és 282. paragrafusában tiltott bűncselekmények vádjával állították bíróság elé. A bírósági végzés megállapította, hogy a cselekmény abban az esetben nem minősül kifejezetten bűncselekménynek, ha a törvény által védett értékek egyikére gyakorolt hatás nem jelentős, a konkrét tartalma miatt a cselekmény nem minősül jelentősnek, valamint nem hordozza magában a bűncselekményre jellemző társadalmi veszélyességi fok jellemzőit. Vagyis elkövetett egy jogellenes cselekményt, de az nem volt olyan súlyú, hogy bűncselekménynek minősítse a bíróság, így csak bírságot szabott ki annak elkövetése miatt.

Tizenhat évvel később Orbánnak ismét bírósági ügye támadt egy pénzügyből, de az már legalább nem büntető-, hanem polgári peres eljárás volt: egy tartozást követeltek tőle vissza. Az erdélyi, de Magyarországon is jól ismert üzletember Nagy Elek érdekeltségébe tartozó cég nagyjából százezer euróért pereskedett vele. Pedig épp Nagy volt az, aki egy kolozsvári vállalkozó elmondása szerint a 2000-es évek közepén még azt mondta, amikor megkérdezték tőle, érdemes-e kölcsönadni Orbán János Dénesnek a nagyívű projektötleteire: Orbán „rendes fiú, még ha kicsit álmodozó is”. Ezt ő maga is komolyan gondolta, nemcsak a cégcsoportján keresztül, hanem állítása szerint magánszemélyként is jelentős kölcsönnel segítette ki Orbánt, de arról, mivel bizalmi alapon adta, nincsenek dokumentumai.

Arról a mára többek között Kossuth-díjjal is elismert Orbán János Dénesről van szó, akinek már az erdélyi évektől kezdve mentora volt Szőcs Géza volt államtitkár, és aki a 2010-es évek közepe óta több milliárd forintnyi közpénzt fölött diszponálhat például az állami íróakadémia vezetőjeként – ez csak az indulása első három évében csaknem kétmilliárd forintot kaphat –, vagy például a Nemzeti Kulturális Alap szépirodalmi kollégiuma egyik, miniszter által delegált tagjaként és elnökeként.

(Kiemelt képünkön: Orbán János Dénes Kossuth-díjas költő. Fotó: Youtube DIA Hangoskönyvek)

Ma Magyarországon minden beteg megkapja az állapotának megfelelő ellátást, beteg nem marad ellátatlanul – ez áll a Belügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében. A MOK szintén közleményben reagált, azt írják, véleményüket az ismert hazai és nemzetközi statisztikai adatokra alapozták, amikor az egészségügyi ellátórendszer hiányosságairól írtak.