Orbán: a háború és Brüsszel miatt emelkednek az árak

Orbán Balázs terjedelmes interjúban beszélt az orosz-ukrán háborúról, a szankciókról, az oroszokkal közös történelmi múltunkról és az infláció okairól. 

2022. május 9., 15:53

Szerző:

A magyar miniszterelnök ugyanannyira tudott az Ukrajna elleni orosz támadásról, mint Emmanuel Macron vagy Olaf Scholz, akik szintén jártak Moszkvában - reagált az ukrán vádakra a 24.hu-nak adott interjúban Orbán Balázs a kormányfő tanácsadója, a Miniszterelnökség államtitkára. Hozzátette: a kormány „megérti”, hogy a megtámadott ország vezetése, megpróbál kommunikációs nyomást gyakorolni a nyugati országokra, mert úgy gondolják, „ha további országokat tudnak bevonni a konfliktusba, akkor jobb esélyeik vannak”. „Értjük, de el nem fogadjuk: hamis dolgokat állítani nem volna szabad” – tette hozzá. 

Az államtitkár megismételte azt a magyar kormányzati álláspontot, mely szerint „elítéljük az agresszort, segítünk a megtámadottnak ott, ahol tudunk, de fegyvert és katonát nem adunk, mert nekünk a béke a célunk”. Emlékeztetett: Magyarország „nagyon sokszor” kiállt Ukrajna mellett, „az oroszok nem véletlenül tettek minket a barátságtalan országok listájára”.

Orbán Balázs ugyanakkor felesleges ezt újra, meg újra elmondani. „Most olyan világot élünk, hogy ha valaki nem azzal kel minden nap, hogy megismétli: Putyin elnök egy elfogadhatatlan háborút indított Ukrajnával szemben, az nem jó ember. Noha mind tudjuk, hogy így van, de ezt minden nap meg kell ismételni, sőt minden nap egyre erősebb szavakat kell használni, különben az embernek a média általi kiátkozás a jutalma”.

Az oroszokkal közös múltunkról elmondta: „az elmúlt évszázadokban egyszer a Habsburgokat megsegíteni és a forradalmat leverni jöttek be, területi követelések nélkül, egyszer pedig a náci Németország és a sajnos azzal szövetséges Magyarország támadását torolták meg, és terjesztették ki ránk az érdekszférájukat. Azon dolgozunk, hogy egyik se ismétlődjön meg soha többé, de meglátásunk szerint ennek akkor állnak fenn a feltételei, ha a mostani konfliktus nem eszkalálódik.”

Az államtitkár szerint Magyarország háborúhoz és szankciókhoz való hozzállása „Németországhoz vagy Franciaországhoz áll közelebb, mint Lengyelországhoz vagy a balti-államokhoz.”

Orbán Balázs szerint a kormány az elmúlt tíz évben megcsinált minden olyan projektet, amely az orosz energiafüggőséget enyhítethette volna. Úgy véli ezek sikertelensége nem rajtuk múlt. Hangsúlyozta: ha az Európai Unió úgy dönt, hogy az alternatív útvonalak kiépítését a közösség geopolitikai indokok alapján közösen finanszírozza, azt a magyar kormány is támogatni fogja. „De amíg erről nincs szó, addig azt nem hagyjuk, hogy a lehetetlen szankciós javaslatokkal politikai atombombát dobjanak a magyar gazdaságra”.

Az államtitkár szerint a választásokat a Fidesz nem elsősorban a háborúnak köszönhetően nyerte meg, de „a kormány nagyon megfelelő, és az ellenzék nagyon nem megfelelő” válasza a kialakult helyzetre hatással volt az eredményre. Szerinte az ellenzék „a nyugati világ globalista, progresszív gondolatvilágát valló és továbbközvetítő rendszerekbe” van bekötve, „amelyek inkább háborúpártiak, és a jelenlegi konfliktus eszkalációjában érdekeltek”.

Orbán Balázs nem tart gazdasági válságtól, szerinte a jelenlegi 8 százalékos inflációval„ Európa középmezőnyében vagyunk”. „Az árak emelkedésének oka a háború és az elhibázott brüsszeli energiapolitika. Ettől meg kell védeni a magyar embereket” – szögezte le az államtitkár. 

(Kiemelt képünk: Orbán Balázs interjút ad a 168 Órának Budapesten, 2021. december 28-án. Fotó: Karancsi Rudolf/168óra)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.