Ne csodálkozzon, ha ma nehezebb az ügyintézés
Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.
Az Index számolt be róla, hogy április 23-án, szerdán országszerte több ezer önkormányzati köztisztviselő kezdett sztrájkba, amelyet a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete szervezett. A munkabeszüntetés húsz helyszínen zajlik, köztük Budapest több kerületében, a Főpolgármesteri Hivatalban és számos vidéki településen. A sztrájk következtében az anyakönyvvezetők, pénzügyesek és ügyintézők nem dolgoznak, ami jelentős fennakadásokat okoz az ügyintézésben.
A köztisztviselők sztrájkja csak a kezdet, a kormánytisztviselők is munkabeszüntetésbe kezdhetnek
A szakszervezet fő követelése az illetményalap 36 800 forintról legalább 80 ezer forintra emelése. Az illetményalap 2008 óta változatlan, ennek következtében a köztisztviselők fizetése messze elmarad a versenyszféra béreitől. További követelések között szerepel a köztisztviselői életpálya visszaállítása, a diplomás bérminimum bevezetése és a bérek évenkénti automatikus emelésének törvényi rögzítése.
Boros Péterné, a szakszervezet elnöke elmondta, hogy már elértek egy részleges eredményt: a kormány nemrég bejelentette, hogy két lépésben, kétszer 15 %-kal emelik a tízezer főnél kisebb településeken dolgozó köztisztviselők fizetését. Ez azonban csak az érintettek 40%-át érinti, a nagyobb településeken dolgozók esetében egyelőre nincs forrás a béremelésre.
A szakszervezeti vezető hangsúlyozta, hogy a szerdai sztrájk csak a kezdet, később a kormánytisztviselők is hasonló munkabeszüntetéssel harcolhatnak az alacsony fizetések ellen. A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium nem volt hajlandó egyeztetni a szakszervezettel, álláspontjuk szerint nem törvényesen szervezték a sztrájkot, amit a bíróság is megállapított.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)