Nyugdíj: így lehet 2025 januárjától nyugdíjba vonulni
Fontos dologra kell figyelniük azoknak, akik 2025-ben januárban mennek nyugdíjba.
Sok embert érinthet az intézkedés, mivel azok, akik január 1-je és az adott év márciusában megjelenő valorizációs szorzószámok közzétételének napja közötti időszakban nyújtják be a nyugdíjigényüket, ők nyugdíjelőleget kaphatnak, írta meg az Infostart.
Ez történik, ha valaki januárban megy nyugdíjba
A szabály szerint, minden évben, január és március között benyújtott nyugdíjigények esetén nyugdíjelőleg megállapítása történik a nyugdíj összegének végleges kiszámításához szükséges valorizációs szorzószámok közzétételéig. Erről pedig a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény rendelkezik.
Abban az esetben, ha valakinek fennáll a jogosultsága a nyugellátásra, azonban a pontos összeg a tárgyévi valorizációs szorzószámok hiánya, esetleg adatok hiánya, vagy bármilyen egyéb ok miatt nem állapítható meg az igénybejelentéstől számított 30 napon belül, akkor az igénylő részére előleget állapítanak meg és folyósítanak. Ehhez pedig a rendelkezésre álló adatokat használják. Az összeg megállapításakor a folyósított előleget is bele kell számolni, 2024 januárjától a nyugdíjelőleget már végzéssel kell megállapítani.
Ebben az esetben a hatósági döntés igazolja, hogy az igénylő jogosult az ellátásra, emellett lehetőséget ad az igénylőnek arra, hogy továbbítsa az „egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság nyugdíjasként” információt az egészségbiztosítási feladatokat ellátó igazgatási szerv felé. Emellett jogosulttá válik az utazási kedvezményre, így a tömegközlekedést kedvezményesebb áron veheti igénybe.
A nyugdíjelőleg megállapítására nem csupán abban az esetben lehet szükség, ha az igénylő január és március között szeretne nyugdíjba vonulni. Mivel a jogosultság elismerése és az összeg megállapítása hosszadalmas folyamat. Abban az esetben, amikor a jogosultság megállapítható, előleg kerül folyósításra.
A 2024-ben bevezetett változtatás lehetőséget ad arra, hogy amennyiben az iratok benyújtásától számított négy hónapon belül nem bírálják el a nyugellátás iránti igényt, az igénylő kérheti a nyugdíjelőleg összegének a módosítását.
Erre számíthatnak a nyugdíjasok 2025-ben
Korábban már kiderült, hogy a nyugdíjreform 2025-től még nem érinti a nyugdíjasokat. Ennek értelmében nem változik a nyugdíjkorhatár, ahogyan a NŐK40 szabályait sem szigorították. Megmaradt a minimumnyugdíj összege, ugyanakkor a 13. havi nyugdíj összegén sem változtattak, ezt februárban kapják majd meg az arra jogosultak.
A nyugellátás emelésére szintén számíthatnak az ellátásban részesülők. Januártól 3,2 százalékkal emelkedik az összeg, de ez később még változhat, részben függ a tényleges inflációs adatoktól.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)