Nyugdíj: Le ne maradjon! Méltányossági nyugdíjemelés jön 2025-ben

Megjelent az a rendelet-tervezet, amely 2025. január 1-jétől kismértékben módosítja a méltányossági nyugdíjemelés feltételeit. 

2024. december 3., 09:08

Szerző:

Farkas András nyugdíjszakértő arra hívja fel a figyelmet hírlevelében, hogy megjelent egy olyan kormányrendelet-tervezet, amely 2025. január 1-jétől módosítja a méltányossági nyugdíjemelés feltételeit. A tervezet szerint

2025. január 1-jétől 120 ezer forintról 140 ezer forintra nő a kivételes nyugdíjemelés megállapíthatóságának jövedelmi korlátja.

Így változik meg a méltányossági nyugdíjemelésről szóló rendelet

A jelenlegi rendelkezés szövegében ez áll:

„TnyR. 72/B.§ (9) A Tny. 66. §-a alapján a nyugellátásban részesülő számára kivételes nyugellátás-emelés akkor állapítható meg, ha a folyósított nyugellátás és az Szt. 4. § (1) bekezdés i) pontjában megjelölt, számára esetlegesen folyósított rendszeres pénzellátás – ide nem értve az időskorúak járadékát – együttes havi összege nem haladja meg a 120 000 forintot.”

2025. január 1-jétől hatályos új rendelkezés:

„TnyR. 72/B.§ (9) A Tny. 66. §-a alapján a nyugellátásban részesülő számára kivételes nyugellátás-emelés akkor állapítható meg, ha a folyósított nyugellátás és az Szt. 4. § (1) bekezdés i) pontjában megjelölt, számára esetlegesen folyósított rendszeres pénzellátás – ide nem értve az időskorúak járadékát – együttes havi összege nem haladja meg a 140 000 forintot.”


Valamint a jelenlegi törvényi szabályozó szerint

„TnyR. 72/B.§ (20) A Központ rendkívül indokolt esetben
a) a (9) és (13) bekezdésekben meghatározott feltételek hiányában is engedélyezheti a nyugellátás méltányosságból történő emelését azzal, hogy nem engedélyezhető emelés, ha a nyugellátás és a (9) bekezdés szerinti rendszeres pénzellátás havi összege meghaladja a 140 000 forintot”

Az új rendelet-tervezett szövegében:

„TnyR. 72/B.§ (20) A Központ rendkívül indokolt esetben
a) a (9) és (13) bekezdésekben meghatározott feltételek hiányában is engedélyezheti a nyugellátás méltányosságból történő emelését azzal, hogy nem engedélyezhető emelés, ha a nyugellátás és a (9) bekezdés szerinti rendszeres pénzellátás havi összege meghaladja a 150 000 forintot"

Az egyszeri segély megállapításának jövedelmi korlátja marad


Az egyszeri segély megállapíthatóságának jövedelmi korlátja viszont alapesetben jövőre is változatlan marad:

 

  • egyedülálló kérelmező esetén 120 ezer forint,
  • a közeli hozzátartozójával közös háztartásban élő kérelmező esetén 100 ezer forint.

 


Farkas András arra hívja fel a figyelmet, hogy

rendkívül indokolt esetben viszont – ilyen ügyben csak a MÁK Központ járhat el – 140 ezer forintról 150 ezer forintra emelkedik a jövedelmi küszöb.



2025-ben az egyszeri segélyre változatlanul csak 600 millió forint, a méltányossági nyugdíjemelésre mindössze 100 millióval forinttal több, összesen 1 milliárd forint fordítható, miközben a jelenlegi feltételek mellett is legalább 300 ezer nyugdíjas, a jövőre életbe lépő új küszöbértékek mellett már közel 500 ezer nyugdíjas lehetne jogosult méltányossági emelésre vagy segélyre – emeli ki a nyugdíjszakértő.

Farkas András arra is rámutat, hogy ha az érintetteknek csak a minimális összegű kivételes nyugdíjemelést biztosítaná a rendszer, akkor 300 ezer potenciális jogosult x 39 ezer Ft (13 x 3 ezer Ft a méltányossági nyugdíjemelés éves minimális mértéke), vagyis 11,7 milliárd forint előirányzatra lenne szükség a nyugdíjkasszában, azaz 10,7 milliárd forinttal többre, mint amennyit a költségvetési tervezők be mertek vállalni.

Ha 500 ezer lehetséges jogosult kérelmezné a méltányossági nyugdíjemelést, akkor 500 ezer x 39 ezer Ft, összesen 19,5 milliárd forint előirányzatra lenne szükség a nyugdíjkasszában, 18 és fél milliárd forinttal többre, mint amennyi szerepel a 2025-re szóló költségvetés tervezetében.

Farkas András arra bíztat minden érintettet, hogy 2025 első napjaiban azonnal adja be a kivételes nyugdíjemelés iránti kérelmét, mert ha késlekedik, akkor elfogyhat a szűkös költségvetési keret, így egy teljes évet kell várni, mire újra lehetősége lesz a kérelmet benyújtani.

Bármelyik Kormányablakban, vagy az Ügyfélkapun keresztül beadhatja a kérelmét a méltányossági nyugdíjemelés iránt.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)