Nem találja a közös hangot Szél Bernadett és Müller Cecília
Szél ismét felkereste Müllert, most annak akart utána járni, hogy Magyarországon kik számítanak koronavírus-halálozási esetnek, milyen kritériumok alapján sorolnak valakit a koronavírus áldozatai közé.
„Müller Cecília egészen komolyan orbános propagandainterjút küldött vissza a szakmai közérdekű adatkérésemre válaszul. Mindezt halálozás témában" – írta a Facebook-oldalán Szél Bernadett független országgyűlési képviselő kedden.
Szél ismét felkereste Müller Cecília tiszti főorvost, most annak akart utána járni, hogy Magyarországon kik számítanak koronavírus-halálozási esetnek, milyen kritériumok alapján sorolnak valakit a koronavírus áldozatai közé.
A poszt szerint Müller Cecília erre az Orbán Viktorral készült január 8-i interjúját linkelte be azzal, hogy a Szél által kért információk „az alábbi linkre kattintva ismerhetők meg.” „Kattintani ugyan nem lehetett, de bepötyögve a linket ezt az egyetlen idevágó mondatot találtam az interjúban: – Valaki csak azokat veszi föl, akik közvetlenül a COVID miatt haltak meg, van, aki – mint például Magyarország – mindenkit bekönyvel, aki egyébként fertőzött volt, még ha nem is a COVID-tól halt meg, ezért nehéz összevetéseket csinálni” – írta Szél.
A képviselő abszurdnak nevezi, hogy egy szakmai kérdésre a szakember szakmai válasz helyett Orbán Viktort idéz. „Ez a mondat minden, csak nem definíció. Két okból sem. A WHO kifejezetten hangsúlyozza, hogy azokat ne vegyék be a statisztikába, akik teljesen függetlenül a fertőzéstől, pl. autóbalesetben haltak meg. Világos. Csakhogy Orbán Viktor „definíciójából” sem az nem derül ki, hogy Magyarország a WHO javaslata ellenére vajon mindenkit belevesz-e a statisztikába, aki fertőzött és elhunyt, esetleg ennél azért szűkebb a kör, és csak azokat, akik bár nem a fertőzésbe, de attól nem is függetlenül haltak meg. Azt sem határozta meg, hogy ki számít egyáltalán fertőzöttnek, akinek x napja lett pozitív a tesztje, vagy aki még nem került a gyógyultak statisztikájába" – tette hozzá.
Szél szerint azt is megkérdezte Müller Cecíliától, hogy hány olyan haláleset volt eddig Magyarországon, akiknél a fertőzés kísérőbetegség volt, de nem ez volt az elsődleges halálok. „Erre azt válaszolta, „nem minősül adatkezelőnek”. Ami egyébként azért érdekes, mert emlékszem, amikor Müller Cecília arról beszélt, hogy tragikus módon egy nyolc hónapos koronavírusos csecsemő is elhunyt, de halálát nem a vírus, hanem Meningococcus megbetegedés okozta. Ha erről volt információja a tisztifőorvosnak, kellett volna, hogy legyen adata mindazokról, akiknél a koronavírus kizárólag kísérőbetegségként került rögzítésre" – írta.
A képviselő úgy látja, ha a járványkezelés és az az arra vonatkozó tájékoztatás Magyarországon csak minimálisan is szakmai kérdés lenne, megkapta volna a választ a kérdéseire, és nem Orbán Viktor-idézetekkel tudták volna le. „Mindeközben még mindig élen járunk világszinten a lakosságarányos koronavírus-halálozásban, és meggyőződésem, hogy ha itt szakmai és nem politikai válságkezelés lett volna, nem így alakult volna ez a szomorú statisztika. Az Orbán-féle propaganda-link elküldését végtelenül szánalmasnak tartom, nyílt beismerése ez a teljes szakmaiatlanságnak, és ezzel a tisztifőorvos fel is tette nálam a pontot az i-re a munkásságával kapcsolatban. A kormányt pedig tisztelettel kérem, vegye evidenciának, hogy rá fogunk kérdezni az állításaikra, és így vagy út, de meg fogunk küzdeni azért, ami a mienk" – zárta.
Nem ez az első eset, hogy Szél és Müller nem találják a közös hangot. A képviselő korábban fel is jelentette Müllert, mert a tiszti főorvos véletlenül Hadházy Ákos független képviselőnek is elküldött egy kollégáinak szánt e-mailt, amelyben nem elégedett meg azzal az indoklással, amelyre hivatkozva visszautasította a Nemzeti Népegészségügyi Központ a politikus adatigénylését. A rendőrség végül elutasította a Müller ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt tett feljelentését.
(Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök és Müller Cecília országos tisztifőorvos az Idősek Tanácsának ülésén a Karmelita kolostorban 2020. október 1-jén. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda | Benko Vivien Cher)