Miniszterelnök-jelölti vita: új rendszerváltás, 14.500 új orvosra van szükség

Az oktatásban a gyermek a prioritás,itt is új rendszerváltás kell.

2021. szeptember 12., 22:15

Szerző:

Fekete-Győr András, a Momentum miniszterelnök-jelöltje arról beszélt az ATV-n zajló vitában, hogy új rendszerváltásra van szükség az egészségügyben is, és főleg szektorsemleges finanszírozásra: a mi TB-befizetéseinkből az állam szolgáltatást vásárol nekünk. Az oktatásban a gyermek a prioritás,itt is új rendszerváltás kell, a finn modellre van szüksége Magyarországnak, amely felkészíti a gyereket a jövőre.

Dobrev Klára arról beszélt, hogy teljes szemléletváltásra van szükség, elsősorban kezet fogni, nem szalagot átvágni. 500 új pedagógussal, 300 új orvossal, 500 új háziorvossal kell számolni. Modern egészségügy nincs, ha nincs elég orvos, modern és jó oktatás sincs, ha nincs, aki oktassa a gyerekeinket, nem fog semmi történni: el kell kezdeni költeni a pedagógusra, orvosra, stb, azaz az emberre.

Jakab Péter szerint mélyről indulunk, nem a sormunkára akarja felkészíteni a gyerekeket,az a lényeg, hogy legyenek innovatívak, kreatívak, és ismerjék fel, ha egy kormány át akarja verni őket. Kis létszámban, differenciáltan kell oktatni, a tankötelezettséget vissza kell elemni 18 évre, meg kell háromszorozni a pedagógiai asszisztensek számát. Véleménye szerint az állam áttereli a beteget a magánklinikákra, ők lesznek az Orbán-rendszer halálos áldozatai, nem tudja megbocsátani, hogy őket megölték.

Márki-Zay Péter szerint nekünk nem az a pökhendi hatalom kell, aki mások kárára gazdagszik, lehajló szeretet, mások segítése, amit ma a Pápa mondott nekünk, komoly felzárkóztatásra van szükség, fogyatékkal élők, cigányság felemelése, költeni kell minderre. A magánegészségügyet be kell vonni az ellátásba. A tanárok figyelme irányuljon a legrászorultabbakra, egy közmunkás gyerek is lehessen orvos – tette hozzá.

Karácsony Gergely szerint az államból csak az működik, amit gyűlölünk: állam és propaganda. Ötven százalékos béremelésre van szükség a szakdolgozóknál, szerinte életveszélyes folyamat a magán és közegészségügyet összekapcsolni. Véleménye szerint kötelező és egységes biztosítás, nem jó a több biztosítós rendszer. Véleménye szerint nem kell Finnországig mennünk, jó oktatási modell van közelebb is, Lengyelországban: megadták az oktatási szereplők autonómiáját, béremelést, pályakezdők esetében normális bért, kompetencia alapú alaptanterv kell, ami a kompetenciákat erősíti.

Fekete-Győr András szerint az egyetemisták harmada külföldre menne, ezért azzal tartaná itt őket, hogy az első diplomát ingyenessé tenné. Bérfejlesztésre van szükség, nem a Fudanra, hanem a Diákvárosra - tette hozzá.

Dobrev Klára szerint a járvány megmutatta, hogy embert csak ember tud meggyógyítani, gyereket is ember tud nevelni, lehet digitalizáció, akkor is ember kell ahhoz, hogy minőségi ellátás és oktatás legyen Magyarországon. Az első év feladata: emberekre van szükségünk.

Jakab Péter szerint keményen fel kell lépni a pedofilokkal szemben, a homofób passzusokat korrigálni kell, a Fidesz olyasmit tiltott be, amire nem volt társadalmi igény.

Márki-Zay Péter szerint a járóbeteg-ellátást lehet centralizálni, olyan modell kell, ahol az egészségügyet szakmai áganként kezelik, szemműtétért egy közeli megyei kórházba bemenni nem gond. Véleménye szerint nemcsak béremelés és tanár kell, a szabad tankönyvválasztás legalább olyan fontos.

Karácsony szerint vissza kell szerezni az egyetemek vagyonát, jelenleg az európai átlag felét költjük erre, arra lenne szükség, hogy egy gyerek ne olyan végzettséget kap, amit hozott otthonól a szüleitől, hanem amilyet tehetséges alapján megérdemel.

Fekete-Győr András szerint bérfejlesztésre van szükség az oktatásban is, az átlag magyar pedagógus fizetése, az átlagfizetés 60 százalékát éri el csupán, így szerinte nem jó, amit a DK javasol, a diplomás átlagkeresetet kell elérni: 250 ezer forint. 

 

(Kiemelt kép: atv/facebook)