Milliós bírságot kaphat az a háztulajdonos, aki ezt elmulasztja
Télen az egyik legjobb élmény a hófödte táj képére ébredni. Amennyiben azonban családi házunk van, ezzel az élménnyel pattanjunk is ki az ágyból, mert ha elmulasztjuk a ház előtti járda csúszásmentesítését, milliós bírságot is kaphatunk.
A hirtelen érkező hóesés a közlekedés minden résztvevőjét kihívások elé állítja: az autósok jeget vakargatnak a szélvédőről, a tömegközlekedők a felfagyott megállókban korcsolyáznak, és remélik, hogy az időjárás nem állta a járat útját, de a gyalogosan közlekedők is küzdenek az elemekkel a guggolós-totyogós közös néptánc koreográfiáját felhasználva. Ám nemcsak a közlekedőknek kell fokozottan figyelniük télen, hanem az ingatlantulajdonosoknak is: sokan nem tudják, hogy a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk. Albérlet esetén ez a bérlő kötelessége – hívja fel a figyelmet a Pénzcentrum. Akár milliós bírság is járhat a mulasztásért.
Nem babra megy a játék: a sérülés komoly bírságot von maga után
Bár alapvetően az önkormányzatok feladata a közutak és közterületek fenntartása, számos település és kerület szabályozása szerint az ingatlan tulajdonosának kell eltakarítania a havat az előtte lévő járdaszakaszról, és gondoskodnia annak biztonságos állapotáról. Ez a szabályozás komoly felelősséget ró az ingatlantulajdonosokra és albérlőkre, ugyanis ha valaki a takarítatlan járdaszakaszon elszúszik és megsérül, a kárt az ingatlan tulajdonosának, illetve az albérlőnek kell megfizetni.
Súlyosabb esetben akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatják az ingatlan tulajdonosát.
Nem mentesülnek a felelősség alól a társasházak albetétjeinek tulajdonosai sem. Közkeletű tévhit, hogy a társasházak esetében a járda csúszásmentesítése a közös képviselő feladata. Valójában azonban ebben az esetben is ingatlantulajdonos(ok) kötelessége. A társasházi albetétek tulajdonosait ebből a szempontból ugyanúgy kezelik, mint az önálló családi házak tulajdonosait.
Dr. Bihary Ákos, ügyvéd blogbejegyzésében kiemeli: „Számos olyan eset ismert ugyanis, amikor a bíróság milliós nagyságrendű kártérítési összeg megfizetésére kötelezte az ingatlan tulajdonosát a ház előtti jeges járdán elesett, nem éppen a közmondás szerinti értelemben vett »kéz- és lábtörést« szenvedett járókelő javára."
Sózni vagy nem sózni, az itt a kérdés
Amint arra a lap felhívja a figyelmet, 2010 óta nem szabad sózni a járdákat a fás szárú növények védelmét szabályozó kormányrendelet értelmében belterületi járdákon tilos sót használni. Ha mégis sózzuk a járdát vagy az útfelületet, az
50 ezer forintos bírságot vonhat maga után.
A só helyett számos más alternatívát használhatunk. A Helló Vidék korábban már összefoglalta, milyen megoldások jöhetnek szóba. Az első és legbiztosabb védelmet szolgáltató eszköz a hólapát: ha idejében elhordjuk a havat, nem lesz, ami felfagyjon. Aki otthon fával vagy faszénnel fűt, az a hamut is kiszórhatja a járdára, igaz, az olvadás után ezt le kell takarítani a felületről. A homok és a faforgács vagy a kávézacc is azonnali segítséget nyújt, ha nincsen lehetőségünk lapátolni. Olvadás után ezeket is el kell takarítani, ám a kert meghálálja, ha visszajuttatjuk a földjére ezeket az anyagokat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: muazzammzmy via Pixabay)