Megnyílt a bíróságon két kamupárt vezetője
A Családok Pártja több mint 150 milliós támogatást vett fel, most 500 ezres büntetéssel és két év felfüggesztettel megúszta az egyik vezető.
Ötszáz ajánlásból 447 volt hamisított azokon az ajánlóíveken, amelyeket a Családok Pártja képviseletében K. Roland Ferenc nyújtott be a választási irodának 2018-ban – állapította meg a Tatabányai Törvényszék szerdán. A három évvel ezelőtti választáson indult vádlott és bűntársai már az előkészítő ülésen beismerték tettüket és lemondtak a tárgyalásról. K. Roland Ferencet hat hónapos börtönbüntetésre ítélték, két évre felfüggesztve, emellett félmillió forintos pénzbüntetést kell fizetnie. Az ügy többi vádlottját 150 és 250 ezer forint közötti pénzbüntetésre ítélték – írja a Népszava.
A Családok Pártja egyike volt a 2018-as választásokon indult kamupártoknak, amelyek sokszor másolt, hamisított ajánlások alapján felvették a jelöltek után járó költségvetési támogatást, utána pedig nem folytattak érdemi kampánytevékenységet. A módszert a Fidesz 2013-ban elfogadott kampányfinanszírozási törvénye tette lehetővé: ez alapján a nyilvántartásba vett egyéni jelöltek kampányát 1 millió forinttal támogatták, a pártok pedig jelöltjeik számától függően akár 597 millió forintot is kaphattak. Ez sokakat vonzott a „politikai pályára”: míg 2010-ben 6 párt állított országos listát, 2018-ra ez a szám 21-re nőtt. A Transparency International Magyarország összesítése szerint a legutóbbi parlamenti voksoláson legalább 2,2 milliárd forintot vághattak zsebre a „kamupártok”, a köztartozások pedig gyakorlatilag behajthatatlanok azóta is.
A Családok Pártját a 2018-as választás előtt három hónappal, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található Ófehértón, egy kisbolt címére bejelentve alapították. A formáció összesen 154 millió forint állami pénzt tudott besöpörni. A párt vezetőiről, különféle jelöltjeiről a HVG írta meg, hogy szoros kapcsolatot ápoltak a 2014-es kampánypénzek felhasználása körüli szabálytalanságok miatt nem jogerősen, másfél éves, felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Szepessy Zsolt korábbi monoki polgármesterrel. Szepessy pártja, az „Összefogás Párt” 308 millió forintot zsebelt be korábban.
A Családok Pártjának egyik „jelöltje” – a biztonsági és kertészeti céget vivő – K. Roland Ferenc a hamis ajánlóleveleket úgy gyártotta, hogy az ismeretlen forrásból megkapott személyes adatokat lediktálta a másodrendű vádlottnak, a feleségének, és a harmadrendű vádlottat megkérte, hogy írja alá az íveket.
K. Roland Ferenc ügyét a bíróság együtt tárgyalta az Összefogás Pártját „képviselő” P. István esetével, aki szintén ugyanabban a körzetben, hasonló módszerrel csalt. A Facebookon keresett alkalmi munkásokat a „papírmunkára”. Egy anya és a lánya jelentkezett a feladatra, ami annyiból állt, hogy P. István egy köteg kitöltött ajánlóívet adott át nekik, az ezeken szereplő adatokat pedig az üres ajánlóívekre kellett átmásolniuk. P. István azt mondta nekik, hogy „a támogatók sorrendjét változtassák meg, az pedig nem számít ha az aláírás nem hasonlít az eredetire”. Ezért két részletben harmincezer forintot kaptak. Az nem derült ki, hogy honnan jutottak címekhez és adatokhoz.
(Kiemelt képünk illusztráció. Az országos pártlistás szavazólap levélben történő szavazásra készült mintáját mutatja Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője a külföldön élő magyar választók levélcsomagjainak postázásáról tartott sajtótájékoztatón Budapesten, az NVI Alkotmány utcai székházában, 2018. március 19-én. Fotó: MTI | Máthé Zoltán )