Egyre többen fordulnak magánorvoshoz a legfrissebb kutatások szerint

Az állami egészségügy helyett sokan magánorvosok szolgáltatásait kénytelenek igénybe venni.

2024. június 10., 14:05

Szerző:

Egy friss tanulmány szerint növekszik a magánorvosok iránti kereslet, mert egyre többen érzik úgy, az állami intézményekben nem jutnak hatékony segítséghez – számolt be róla az RTL.

A hosszú várólisták és a gyakran több hónapos várakozás egy-egy vizsgálatra sokakat arra ösztönöz, hogy valamilyen magánellátást vegyenek igénybe. Különösen azokat aggasztja, hogy csak nehezen és hosszú várakozással kapnak időpontot a vizsgálatokra, akiknél daganatos betegsége veszélye áll fenn.

A Digital Health Summit megbízásából készült el az a felmérés, amelyből kiderült, hogy az elmúlt fél évben emelkedett azok száma, akik magánorvoshoz fordultak. Összesen 500 ember vett részt a kutatásban, közel 40%-uk 50 és 100 ezer forint közötti összeget költött a gyógyulására vagy állapotfelmérésére.

Arra is fény derült, hogy 10-ből 8-an kerestek fel valamilyen típusú magánrendelést az elmúlt időszakban, annak ellenére is, hogy az infláció és a fizetések vásárlóerejének csökkenése miatt ez ma már anyagilag is megterhelőbb, mint a korábbi években.

A magánorvosok szolgáltatásai több területre is kiterjednek

A kutatásból kiderült, hogy a legtöbben labor- vagy diagnosztikai vizsgálatokat végeztettek el, de a bőrgyógyászati, kardiológiai, fogászati, nőgyógyászati és urológiai vizsgálatokra és ellátásra is hatalmas volt az igény.

A magánegészségügyi szolgáltatásokat korábban sokan azért vették igénybe, hogy minél gyorsabban, általában napokon belül elvégezzék náluk a szükséges vizsgálatokat, ám a megnövekedett kereslet miatt sok helyen most már a magánorvosokhoz sem kapnak azonnal időpontot a páciensek, akár több hetes várakozással is számolni kell egyes vizsgálatok esetében.

A Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke, Lancz Róbert elmondta, hogy a kutatással összhangban az ő tapasztalataik is azt mutatják, hogy minden magánegészségügyi szolgáltatóhoz többen fordulnak az elmúlt hónapokban.

„Minden szakterületen egyre gyakrabban fordulnak a magánegészségügyhöz. Értelemszerűen a leggyakrabban igénybe vett szakmák tekintetében nő intenzíven az igény.”

Hozzátette azt is, hogy a magánegészségügyi szolgáltatók igyekeznek bővíteni a kapacitásukat a megnövekedett keresletre való tekintettel, illetve egyre több új szolgáltatás nyílik meg a betegek előtt, ennek ellenére várólisták alakulnak ki a magánorvosi ellátásban is. Ennek hátterében az állhat a szakember szerint, hogy a speciális területeken eleve kevés szakember dolgozik, illetve az is befolyásoló tényező, hogy egy-egy konkrét orvos iránt is nagy érdeklődés alakulhat ki.

Ennek ellenére a magánorvosi szektor árbevételei átlagosan ötödével nőttek, és ez a tendencia rövid távon a szakemberek szerint sem fog megváltozni. Ugyanakkor nem minden vizsgálattípus végezhető el a magánrendelőkben, ezek a helyszínek elsősorban a szűrő- és egyéb diagnosztikai vizsgálatok elvégzésében játszanak fontos szerepet, de például komolyabb műtétek elvégzésére általában nincs lehetőség. Éppen ezért a súlyos betegéggel küzdők a legtöbb esetben továbbra is csak az állami egészségügyi intézményekben juthatnak ellátáshoz.

(Fotó: Pixabay)