Így spórol a kormány: ezek a területek veszítik a legtöbbet
A „költségvetési fejezeteket érintő államháztartási stabilizációs intézkedésekről” című kormányhatározat szerint közel 600 milliárd forintot metszenek le a 2022-es költségvetésből.
A kormány csaknem 600 milliárdos kiigazítást tervez a 2022-es költségvetésben – olvasható a Magyar Közlönyben.
A hvg cikke szerint ez viszont nem igazi spórolás, hanem az alapból túlárazott kiadási tételeket írnak át realisztikusabb értékekre. Az egyik legnagyobb ilyen tétel a paksi bővítésért felelős projektcég, a Paks II. Zrt. tőkeemelésére tervezett 270 milliárd forintos összeg csökkentése 100 milliárd forinttal. Ez hatalmas metszés, de a hvg szerint a bővítés amúgy is csúszásban van, amúgy sincs szükség még idén ekkora költekezésre a projekthez.
Továbbá a Liget projekt költségvetését is 14 milliárddal vágják meg.
Ezeken kívül a kormány a következőkön spórol:
- a szociálpolitikai menetdíj-támogatásokra betervezett, közlekedési vállalatoknak szánt 110 milliárdból ötmilliárdot vesznek el, tehát ennyivel kevesebbet fizet a kormány a kedvezményesen utazók, diákok, nyugdíjasok, stb. kedvezményeinek kipótlására.
- hárommilliárd forintot vonnak el a nagycsaládosok eredetileg 12,5 milliárdos személygépkocsi-szerzési támogatásából;
- 12 milliárdot vesznek el a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. garanciaügyleteiből és 3 milliárddal csökken az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány garanciaügyleteiből eredő fizetési kötelezettség;
- 10 milliárddal kevesebb lesz az Eximbank tőkeemelése,
- és ötmilliárd forint „vegyes kiadást” is kispórolnak a költségvetésből.
Ezen felül további 416 milliárd forint kiadást zárolnak a minisztériumoknál, költségvetési intézményeknél és alapoknál. A legnagyobb zárolás a Technológiai és Ipari Minisztériumot érinti, több mint 75 milliárd forinttal költhetnek kevesebbet 2022-ben. A Miniszterelnökségnél és a Belügyminisztériumnál nagyjából 66-66 milliárdot zároltak, a minisztériumok közül a legkisebb zárolás az Igazságügyi Minisztériumnál lesz, mindössze egymilliárd forint. Ezeket a kormány még feloldhatja, amennyiben kedvezőbben alakul a vártnál a gazdaság és a költségvetés helyzete.
(Kiemelt kép: Varga Mihály pénzügyminiszter. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)