Karácsony Gergely megmutatta, hol tart az elszámoltatás
A főpolgármester közben újabb kampányígéreteket is megfogalmazott.
A főpolgármester egyik fő választási ígérete volt, hogy megválasztása esetén kifogják vizsgálni Budapest kétes és korrupciógyanús ügyeit. Karácsony Gergely hétfőn a közösségi oldalán jelentette be, hogy újabb pert indít. A politikus szerint tízmilliárd forintos veszteséget okozott az elektronikus jegyrendszer bevezetése a fővárosban. Bejegyzésében arról is beszámolt, hogy más ügyek kivizsgálása érdekében eddig milyen lépéseket tettek.
„A Főtáv két nagyon súlyos ügyben tett már feljelentést, hűtlen kezelés és adócsalás gyanúja miatt” – írja bejegyzésében Karácsony. Hozzátette, hogy az FKF pedig egy olyan ügyben indított pert, amikor az ő tilalma ellenére kötött megállapodást a cég akkori vezetése Mészáros Lőrinc egyik érdekeltségével. A főpolgármester azt is írja, hogy az FKF akkori vezetését el is távolították az ügy miatt. Karácsony azt írja, hogy a NAV jelenleg a Biodóm ügyében is vizsgálódik, miután a főváros feljelentést tett.
„A hármas metrók beszerzése ügyében is tettünk feljelentést, de ez az ügy sokkal bonyolultabb, kormányváltás után jobban ki kell vizsgálni. Például a nyomozóhatóságoknak kellene kideríteni, hogy a kormányszóvivő férje hogyan lobbizott azért, hogy a kormány rákényszerítse az egykori városvezetést erre a rendkívül rossz konstrukcióra” – sorolja tovább Karácsony az elszámoltatás terén elért eredményeket. A politikus szerint a hármas metró ügyében azt is ki kellene vizsgálni, hogy a közbeszerzés valójában nem új metrókocsik beszerzéséről szólt-e. Karácsony azt is sejteti írásában, hogy Európa egyik legnagyobb vámcsalását is elkövethették azzal, hogy az orosz fél vámmentesen szállította az új szerelvényeket a régiek helyett.
A főpolgármester megismételte a vasárnapi televíziós vitán elmondottakat. „Kormányváltás után teljesen más lesz a helyzet. Ki fogjuk nyitni azokat az aktákat, amelyek most el vannak zárva. Csatlakozni fogunk az Európai Ügyészséghez, létre fogunk hozni egy antikorrupciós ügynökséget, a NAV és a rendőrség pedig felszabadultabban végezheti a dolgát” – ígéri Karácsony.
A BKK egyébként hétfőn bírósági eljárást indított az elektronikus jegyrendszer korábbi kivitelezője, a német Scheidt & Bachmann (S&B) ellen. A BKK és a cég között elszámolási vita áll fenn. „A BKK a vállalkozási szerződést 2018 novemberében felmondta, mert a vállalkozó nem adott át egy szerződésben megkövetelt, a BKK érdekeit védő pénzügyi biztosítékot.”- írja közleményében a BKK. A főváros tömegközlekedéséért felelő vállalat szerin a német cég nem teljesítette kötelezettségeit és maga a jegyrendszer sem működött, az elektronikus jegyrendszer projekt hét fázisából csak négyet hajtott végre.
(Kiemelt kép: Merész Márton / 168.hu)